Rodzice do władz miasta: 1100 zł miesięcznie za żłobek? Kogo stać? Zwiększcie finansowanie

Dział: Aktualności
14/09/2021 - 10:15

„Chcemy, aby na korzystanie ze żłobka było stać każdego mieszkańca. Prosimy o zmianę obecnej polityki i zwiększenie dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Radomska" - piszą rodzice w petycji skierowanej do prezydenta i radnych miejskich.

W Radomsku nie ma żłobka publicznego, miasto takiego nie prowadzi. Rodzice małych dzieci są zmuszeni korzystać z oferty placówek niepublicznych. Jak zwracają uwagę w petycji, „w związku z sytuacją ekonomiczną, od nowego roku ceny za korzystanie ze żłobka znacząco wzrosną. Koszt za żłobek, który wynosił ok 965 zł + koszty wyżywienia ok. 220 zł w 2021 roku, od 2022 będzie wynosił ol. 1100 zł. a stawka żywienia już wzrosła do 13 zł. Wielu rodziców nie jest w stanie płacić takiej kwoty, przez co będzie zmuszonych zrezygnować z pracy, by samemu opiekować się dzieckiem. Przypominamy, że wielu członków naszego miasta odtrzymuje najniższe wynagrodzenie krajowe. Korzystanie ze żłobka oznacza wydania połowy wynagrodzenia za opiekę nad dzieckiem w godzinach pracy".

Autorzy petycji piszą także: „Panie Prezydencie, Szanowna Rado, codziennie staracie się walczyć z bezrobociem gminy przy jednoczesnym zapobieganiu odpływowi młodych ludzi do większych miasta i zagranicę. To jest jeden ze sposobów walki z bezrobociem i emigracją. Chcemy, aby za korzystanie ze żłobka było stać każdego mieszkańca. Dlatego prosimy o zmianę obecnej polityki".

Zgodnie z prawem, petycję będą musieli rozpatrzyć radni. A więc nad nią chociaż podyskutować.

DZIECI FOTOLIA MALE