×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 397.

Remont przychodni przy Przedborskiej jednak bez jej zamykania?

Dział: Aktualności
15/03/2019 - 11:24

Okazuje się, że jest szansa na remont filii przychodni Pro Familia przy ul. Przedborskiej bez jej czasowego przenoszenia. O tę placówkę pacjenci i personel stoczyli prawdziwą bitwę, bo groziła jej likwidacja. Wygrali

 zarzad powiatu 2019

To był temat, który wywołał wielkie kontrowersje. Kiedy pacjenci dowiedzieli się, że coś jest planowane (materiał na ten temat przygotowała telewizja NTL) przestraszyli się, że przychodnia zostanie zlikwidowana. Zaczęli akcję zbierania podpisów. W krótkim czasie mieli ponad 2.000, w przychodni leczy się 6.000 ludzi.

Zarząd zareagował. Na stronie internetowej ogłosił, że szuka sposobu reorganizacji placówek podległych Starostwu Powiatowemu, można w nim było przeczytać o przeniesieniu niektórych, nie było żadnych konkretów, za to kwestia oszczędności i racjonalizacji. Jednym z elementów tych zmian miała być przychodnia przy Przedborskiej.

12 lutego zarząd zorganizował konferencję prasową. I poinformował, że stan techniczny przychodni jest bardzo zły, konieczny jest remont, natychmiast, a przecież nie można go prowadzić w czasie, kiedy ludzie czekają na wizytę u lekarza. To niebezpieczne - no to najpierw przeniesiemy gabinety do przychodni matki przy ul. Armii Krajowej, a tutaj naprawimy co trzeba. Na pytanie, czy możliwe jest, że jednak po przeniesieniu lekarze na Przedborską nie wrócą, odpowiedź brzmiała: nie zamierzamy likwidować, ale trzeba wszystko policzyć, sprawdzić. Nie likwidujemy, na razie.

14 lutego swoją konferencję w obronie przychodni, przed przychodnią, zorganizowali radni PiS. Kilka dni później, w tym samym miejscu, odpowiedzieli im radni Koalicji Obywatelskiej. Przynieśli wodę do schłodenia emocji.

W końcu jednak pacjenci wygrali: przychodnia zostaje.

Dzisiaj w Biuletynie Informacji Publicznej powiatu znaleźliśmy taką informację. Od 14 marca w Starostwie Powiatowym w Radomsku firmy mogą składać dokumentację projektową, budowlaną i elektryczną. Chodzi o przychodnię SP ZOZ Pro Familia przy ul. Przedborskiej w budynku ZSE. Budynek przychodni ma 400 m kw., składa się z 7 gabinetów lekarskich, gabinetu zabiegowego, 3 korytarzy, wózkowni, punktów szczepień, szatni, pomieszczeń gospodarczych.

I najważniejsze: prace będą prowadzone w czynnym obiekcie. Co oznacza, że będą przeprowadzane etapowo. Oferty należy składać do 20 marca.

- Ja od początku mówiłam, że może się okazać, że uda się nie zamykać przychodni na czas remontu - mówi nam starosta Beata Pokora. Ona nie brała udziału w konferencji, podczas której wyraźnie powiedziano, że nie jest to możliwe. Beata Pokora dodaje, że na razie jest zbyt wcześnie na to, żeby odpowiedzieć, czy takie rozwiązanie jest możliwe. Konieczna jest m.in. zgoda Sanepidu, a żeby ten ją wydał, trzeba spełnić określone warunki. Jeden z nich brzmi: pacjenci nie mogą mieć kontaktu z tą częścią przychodni, która będzie akurat remontowana.

Na razie zarząd czeka na projekty. Kolejny etap to wyłonienie wykonawcy, a dzisiaj rynek jest taki, że raczej trudno spodziewać się nawału ofert. I jeszcze jedno: wyremontowana przychodnia będzie mniejsza. Część metrów kwadratowych zabierze Zespół Szkół Ekonomicznych. Jak mówi starosta Pokora, nie uda się tam wygospodarować miejsca dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Trzeba będzie szukać gdzie indziej.