RAS złożył w urzędzie inicjatywę uchwałodawczą ws. dopłat do wymiany kopciuchów

Dział: Aktualności
14/01/2020 - 13:15

Dzisiaj do urzędu miasta złożone zostały dokumenty w sprawie Lokalnego Programu Antysmogowego. Jest tam projekt uchwały o dopłatach z budżetu miasta do wymiany kopciuchów oraz oświadczenie o utworzeniu komitetu, który występuje z inicjatywą uchwałodawczą. Dokumenty zostaną teraz sprawdzone pod wzgledem formalnym. Urząd ma na to 28 dni. Dopiero potem komitet może rozpocząć zbieranie podpisów

oświadczenie

W sobotę na ul. św. Rozalii członkowie Radomszczańskiego Alarmu Smogowego poinformowali, że chcą, by powstał Lokalny Program Antysmogowy (czytaj i oglądaj tutaj). Bo skoro władza nie zauważa problemu zanieczyszczenia powietrza w mieście, które znajduje się na 26. miejscy najbardziej zasmogowionych w całej Europie, to trzeba wziąć sprawy we własne ręce. A prawo daje takie możliwości. To inicjatywa uchwałodawcza.

Projekt uchwały zostanie teraz sprawdzony pod względem formalnym. Jeśli spełnia wszystkie wymogi prawne (urząd ma na to 28 dni) komitet będzie mógł rozpocząć zbieranie podpisów. Potrzeba minimum 300. Na zbieranie podpisów ma 60 dni. Jeśłi zbierze podpisy, miejscy radni będą musieli się nim zająć. I zagłosować, czy są za czy przeciw.

Co zakłada projekt? Dofinansowanie z budżetu miasta dla każdego radomszczanina, który chce wymienić kopciuch (kopciuchy to przyczyna smogu w Radomsku, z którym zmagamy się w sezonie grzewczym) na nowoczesny piec. Kwota dofinansowania to maksymalnie 90 procent kosztów, i maksymalnie 10 tys. zł. RAS chce, żeby w tym roku miasto przeznaczyło na ten program 5 mln zł, kolejne w następnych. Po pierwsze dlatego, że budżet jest w dobrej kondycji i nas na to stać, a smog jest jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania. I dlatego, że do tej pory nic się w tym kierunku nie robi. W tym roku w miejskim budżecie zapisano 90 tys. zł na walkę ze smogiem. 60 tys. zł to pieniądze na oczyszczacze powietrza, które trafią do radomszczańskich szkół i przedszkoli. Warto dodać, że to zwycięski projekt w Budżecie Obywatelskim, co oznacza, że miasto na walkę z zanieczyszczonym powietrzem przeznaczyło 30 tys. zł.