Radni KO: miasto ma pokryć 50 procent kosztów pobytu dziecka w żłobku

Dział: Aktualności
15/09/2021 - 08:09
Po petycji rodziców dzieci korzystających z niepublicznych żłobków, skierowanej do władz miasta, przyszła kolej na radnych miejskich z Koalicji Obywatelskiej. Domagają się przynajmniej 50 procent dopłaty przez miasto do pobytu każdego dziecka w placówce niepublicznej.

Podczas spotkania, które odbyło się we wtorek 14 września opozycyjni radni doszli do wniosku, że koszty pobytu dziecka w niepublicznym żłobku są bardzo wysokie i przekraczają możliwości finansowe wielu rodziców. Z informacji uzyskanych od rodziców wyliczyli, że jest to około tysiąca zł miesięcznie. 

Miasto obecnie dopłaca do każdego dziecka 290 zł miesięcznie. Zdaniem radnych, to za mało. Uważają, że gdyby miasto posiadało własną placówkę, koszty dla budżetu byłyby zdecydowanie większe. Dlatego domagają się rewaloryzacji dofinansowania, wraz z podwyżką kosztów utrzymania. Ich zdaniem dofinansowanie powinno sięgać 50 proc. kosztów pobytu dziecka. Radni z Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie w sprawie zwiększenia dotacji projektu uchwały do przewodniczącego rady miasta jeszcze w tym tygodniu. 

Podstawą do podjęcia takiej uchwały powinna być troska o młodych ludzi, "którzy chcą zakładać rodzinę i być aktywni zawodowo" - napisał radny Rafał Dębski na swoim profilu facebookowym. 

Wczoraj petycję w sprawie zbyt wysokich opłat za żłobki wystosowali do władz miasta sami zainteresowani - rodzice. Pisaliśmy o tym w naszej Gazecie wczoraj: 

„Chcemy, aby na korzystanie ze żłobka było stać każdego mieszkańca. Prosimy o zmianę obecnej polityki i zwiększenie dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Radomska" - piszą rodzice w petycji skierowanej do prezydenta i radnych miejskich.

W Radomsku nie ma żłobka publicznego, miasto takiego nie prowadzi. Rodzice małych dzieci są zmuszeni korzystać z oferty placówek niepublicznych. Jak zwracają uwagę w petycji, „w związku z sytuacją ekonomiczną, od nowego roku ceny za korzystanie ze żłobka znacząco wzrosną. Koszt za żłobek, który wynosił ok 965 zł + koszty wyżywienia ok. 220 zł w 2021 roku, od 2022 będzie wynosił ol. 1100 zł. a stawka żywienia już wzrosła do 13 zł. Wielu rodziców nie jest w stanie płacić takiej kwoty, przez co będzie zmuszonych zrezygnować z pracy, by samemu opiekować się dzieckiem. Przypominamy, że wielu członków naszego miasta otrzymuje najniższe wynagrodzenie krajowe. Korzystanie ze żłobka oznacza wydania połowy wynagrodzenia za opiekę nad dzieckiem w godzinach pracy".

Autorzy petycji piszą także: „Panie Prezydencie, Szanowna Rado, codziennie staracie się walczyć z bezrobociem gminy przy jednoczesnym zapobieganiu odpływowi młodych ludzi do większych miasta i zagranicę. To jest jeden ze sposobów walki z bezrobociem i emigracją. Chcemy, aby za korzystanie ze żłobka było stać każdego mieszkańca. Dlatego prosimy o zmianę obecnej polityki".

Teraz nad petycją pochylą się radni. 

[CZYTAJ]Anna Milczanowska i prezydent Jarosław Ferenc w Ministerstwie Infrastruktury

241654647_1025043738309617_2542784295959013173_n

(Fot. Rafał Dębski)