[Pytamy] Co radomszczańscy politycy sądzą o nowej partii Roberta Biedronia

Dział: Aktualności
04/02/2019 - 14:44

Robert Biedroń powołał nową partię Wiosna. W niedzielę odbył się jej kongres założycielski w Warszawie. Struktury Wiosny w Radomsku będzie tworzył Dawid Wawryka, lider Instytutu Miasto Otwarte, w 2018 roku kandydat na prezydenta Radomska.

Spytaliśmy radomszczańskich polityków, co sądzą o tej inicjatywie.  

Wojciech Ślusarczyk, PSL, wiceprzewodniczący rady powiatu: - Jestem sceptycznie nastawiony do nowej formacji, ale z uwagą będę ją obserwował. W mojej ocenie nowo powstała partia nie jest najlepszym sygnałem dla opozycji. Pojawienie się nowej siły może zwieńczyć działania do zjednoczenia. Ceniłem Biedronia jako prezydenta, ale w przypadku partii wydaję mi, że jest za dużo populizmu a za mało chodzenia po ziemni komentuje Ślusarczyk. Myślę, że w pierwszych sondażach poparcie będzie sięgać w granicach 10 proc..

biedron fot z profilu RB

(fot.z fejskubowego profilu Roberta Biedronia)

Szymon Zyberyng, PiS, radny powiatowy: - Uważam że partia ma zbyt rozbieżny program i nie skupia się na konkretnych postulatach. Jako nowość na scenie politycznej ma szansę zaistnieć i osiągnąć próg wyborczy. Nie jest zagrożeniem dla PIS-u, przyciąga inny elektorat. Ugrupowania lewicowe mogą czuć się zagrożone nową partią. Postulaty przedstawione przez partię Biedronia są niemożliwe do zrealizowania w naszym budżecie. Mimo wszystko podchodzę do partii z szacunkiem i zainteresowaniem.

Marek Rząsowski, Platforma Obywatelska, p.o. szefa powiatowych struktury partii: - Na obecnej scenie politycznej jest miejsce dla partii o takim programie. W moim przekonaniu powstanie kolejnej organizacji po stronie opozycji wzmacnia PIS i zwiększa szanse na jego wygraną w jesiennych wyborach. System przeliczania głosów D’Hondta jest tak skonstruowany, że promuje największe partie. Uważam, że społeczeństwo oczekuje powstania po stronie opozycji jednego bloku politycznego - jednej listy, dzielenie się opozycji jest działaniem na rzecz PISu. Spójrzmy na ostatnie wybory do Rady Miasta Radomska, ponad 5 % głosów oddanych na kandydatów komitetu Dawida Wawryki „ Miasto Otwarte” nie przełożyło się na mandaty, a osłabiło organizacje o podobnym programie. Myślę, że ze w polityce trzeba myśleć długofalowo, nie tylko o wiośnie, ale tez o innych portach roku, w tym przypadku o jesieni. Dodatkowo słuchając obietnic Biedronia, nasuwa mi się pytanie jak sfinansować te wszystkie plany . Ja jako samorządowiec jestem wyczulony na taki przekaz i oczekuje konkretów zauważyłem że nowa partia nie odniosła się do wielu kwestii, podobnie jak do polityki zagranicznej.

Magdalena Spólnicka, PO, szefowa miejskich struktury partii: - Z pewnością niedzielna konwencja była przygotowana profesjonalnie i z dużą energią. Padło na niej wiele obietnic, których część nie było zaskoczeniem dla tych, którzy obserwują działalność Biedronia, także z czasów, gdy reprezentował Ruch Palikota. Na dziś poza wizualną atrakcyjnością, która wynika z efektu świeżości, trudno coś więcej powiedzieć o tym projekcie. Nie jest sztuką dostać się do sejmu czy europarlamentu, będąc w kontrze do starych partii, na fali nowości, to udaje sie tylko raz. Sztuką jest przetrwać. Jak los czeka Roberta Bierdonia i jego Wiosnę, czas pokaże.