Przy szkole w Pławnie w gminie Gidle powstało miasteczko ruchu drogowego

Dział: Aktualności
17/06/2021 - 09:07
Miasteczko ruchu drogowego będzie służyło praktycznemu przygotowaniu małoletnich kandydatów do zdania egzaminu na posiadaczy karty rowerowej. Jazda po miasteczku ma na celu nauczyć dzieci bezpiecznego poruszania się rowerem oraz wykorzystywania wiedzy teoretycznej w rozpoznawaniu i przestrzeganiu znaków drogowych.

Dzięki porozumieniu z Lokalną Grupą Działania "Region Włoszczowski", za pośrednictwem Urzędu Gminy w Gidlach, miasteczko ruchu drogowego powstało na terenie przyszkolnym w Pławnie. Pozwoli ono uczniom na praktyczne ćwiczenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistości.

201831891 553857315998877 3849880609543863445 n

(Fot. Publiczna Szkoła Podstawowa w Pławnie)

Impulsem do budowy miasteczek jest duża liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci. Ich częstą przyczyną jest nieodpowiednie zachowanie małoletnich, które samodzielnie poruszając się nagle wybiegają na drogę, przebiegając w niedozwolonym miejscu bądź ulegają chwilowemu roztargnieniu, jakim jest rozmowa z kolegą lub koleżanką. Przykładem może być tragiczny wypadek, do którego doszło 10 czerwca w czwartek w miejscowości Katarzynów w gminie Kobiele Wielkie. 13-letnia rowerzystka nie ustąpiła pierwszeństwa nadjeżdżającej główną drogą hondzie. Kierowca, chcąc uniknąć zdarzenia, zjechał na drugi pas i zderzył się z fiate ducato, jadącym w przeciwnym kierunku. Mimo manewru mającego na celu ominięcie dziewczynki, została ona poszkodowana.

[CZYTAJ] Wypadek w Katarzynowie: zderzyły się dwa samochody, 13-letnia rowerzystka ranna