Przy Brzeźnickiej będzie pumptruck. Żadne drzewo nie zostanie wycięte

Dział: Aktualności
22/01/2020 - 11:04

Można? Można! W Miasteczku Ruchu Drogowego przy ul. Brzeźnickiej rozpocznie się wkrótce budowa pumptrucku. To jeden ze zwycięskich projektów w radomszczańskim Budżecie Obywatelskim. Ta informacja cieszy podwójnie: po pierwsze, bo to projekt wybrany przez mieszkańców, nie przez radnych czy urzędników. A po drugie, bo przy okazji tej inwestycji nie ucierpi żadne drzewo.

drzewo miasteczko

Nie ma drzew przy Spacerowej, nie ma na Reymonta, wkrótce pod piłę pójdą te na św. Rozalii, tym razem 82. Na terenie miasteczka ocaleją wszystkie, choć pierwsze informacje mówiły o tym, że z pumptruckiem koliduje druga i ostatnia w mieście topola Marilandica, zdrowa i piękna. Ta pierwsza rośnie na Rozalce i wydano na nią wyrok.

Jak informuje dendrolog Ernest Rudnicki, drzewo nie zostanie wycięte. W wydziale inwestycji skonsultowano i uznano, że trasę toru dla rowerzystów, deskorolkarzy i rolkarzy można poprowadzić tak, żeby mogło spokojnie rosnąć dalej.

Nie dało się w przypadku parku Świętojańskiego, gdzie potężne i zdrowe drzewa musiały ustąpić miejsca huśtawkom, ale tym razem wystarczyło porozmawiać, spojrzeć raz jeszcze w plany, i znaleźć nowe, lepsze rozwiązanie. To chyba pierwszy taki przypadek od kilku lat, ale mamy nadzieję, że oznacza on zmianę, a nie tylko „drzewny incydent” dla świętego spokoju.