Projekt Teatr Polska w Radomsku: spektakle i warsztaty

Dział: Imprezy
11/09/2019 - 09:14

Cztery spektakle, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wstęp wolny - gratka dla miłośników teatru

 Matka Makryna

Zdjęcia: “Matka Makryna” ( fot. Kasia Chmura) i “Pomelo jest zakochany…w żabie, deszczu I nie tylko” ( fot. materiały promocyjne teatru)

W Radomsku nie ma teatru, stąd obecność projektu Teatr Polska, ponieważ ma on ułatwiać dostęp do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom takich miast jak nasze. Od 2009 roku realizuje go Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radomszczański Miejski Dom Kultury uczestniczy w projekcie niemal od samego początku. Dzięki wsparciu instytutu publiczność oklaskiwała w MDK najlepsze polskie teatry m.in. Poznański Teatr Tańca, Wrocławski Teatr Pantomimy, Teatr Lalki i Aktora z Opola czy Wierszalin z Supraśla.

- W tym roku zaprosiliśmy cztery znakomite grupy teatralne. Wśród naszych gości są zarówno uznani artyści, jak również twórcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z teatrem. Coś dla siebie znajdą zarówno dzieci, młodzież i osoby dorosłe - mówi Jolanta Dąbrowska z MDK.

Teatr Polska w Radomsku startuje 21 września. Na początek „Matka Makryna” warszawskiego Teatru Studio. W rolę tytułową wciela się tu znakomita aktorka dramatyczna Irena Jun. Ona jest też reżyserem przedstawienia. Monodram powstał na podstawie poematu Juliusza Słowackiego „Rozmowa z Matka Makryną” i książki Jacka Dehnela „Matka Makryna”. Tydzień później, 27 września przyjedzie teatr Fraktal ze spektaklem dla dzieci .„Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko”. Fraktal to grupa absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Spektaklom towarzyszą warsztaty i zajęcia z artystami. Jesienią w ramach projektu zaprezentuje się jeszcze Vagabond Physical Collective czyli nieformalna grupa artystyczna stworzona przez absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz łódzki Teatr Chorea z Tragedią Jana.