Profil Zaufany daje dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, ZUS oraz urzędów

Dział: Aktualności
15/01/2021 - 08:37
W czasie epidemii posiadanie Profilu Zaufanego ułatwia wiele spraw w codziennym życiu każdego z nas. Założenie profilu jest bezpłatne. 

Profil Zaufany jest przypisany do numeru PESEL i jest zbiorem danych o osobie. Pozwala na potwierdzenie swojej tożsamości w sprawach załatwianych w urzędzie. 

Dzięki dostępowi eletronicznemu można załatwić formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w urzędach, w bankach. To bezpieczny dostęp do usług publicznych online. W ten sposób można złożyć wniosek o dowód osobisty, zgłosić nabycie lub sprzedaż pojazdu, zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Z kolei poprzez Internetowe Konto Pacjenta możemy sprawdzić status recept, zleceń lekarskich lub zarejestrować się na szczepienie. 

Profil zaufany logo

Coraz więcej osób korzysta z tej formy załatwiania formalności administracyjnych. W dobie epidemii, gdy nie chcemy narażać swojego zdrowia, taki sposób elininuje bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. 

[CZYTAJ] Kara grzywny grozi właścicielowi posesji za nieodśnieżony teren i dachy budynków

Najłatwiej założyć profil za pośrednictwem banku. Taką opcją dysponuje PKO BP,  Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank i wiele innych. Dzięki skorzystaniu z tej ścieżki nie trzeba dodatkowo potwierdzać swojej tożsamości.