Prezydent pyta: chcecie walki ze smogiem pieniędzmi z BO?

Dział: Aktualności
14/02/2020 - 12:20

Prezydent Jarosław Ferenc chce, żeby radomszczanie zdecydowali, czy pozostawić Budżet Obywatelski taki, jakim jest, czy wykorzystać go na walkę z zanieczyszczonym powietrzem w mieście? I czy w całości, czy tylko częściowo

Jarosław Ferenc przedstawił dzisiaj propozycję zmiany. Pyta, czy BO ma pozostać takie jakie jest, czy wolą zamienić go na Zielony Budżet Obywatelski. Pieniądze wówczas byłyby przeznaczane na projekty ekologiczne, takie jak tworzenie zieleńców, skwerów czy też parków wypoczynkowych, ale także na dotacje na wymianę źródeł ciepła.

Dotychczas również realizowano w ramach budżetu projekty ekologiczne. Ale i wszystkie inne, na których zależało mieszkańcom, jak np. place zabaw czy też siłownie. W poprzednich latach realizowano także projekty społeczne. O wszystkich decydowali mieszkańcy w głosowaniu. Jeśli mieszkańcy zgodzą się na zmiany zakres projektów będzie ograniczony tylko i wyłącznie do tych ekologicznych.

Konsultacje, podczas których mieszkańcy zdecydują, czy pieniądze z budżetu w całości czy w części zostaną przeznaczone na „zielony budżet”, ruszają w poniedziałek.

- Zielony budżet już pojawił się w kilku dużych miastach, w 2017 roku po raz pierwszy w Lublinie, w tym roku w Gdańsku. Część środków, która do tej pory była przeznaczona na budżet obywatelski zostaje wydzielona z puli i można je pozyskać na tzw. projekty ekologiczne - tłumaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej Jarosław Ferenc.

Konsultacje będą przeprowadzane w formie interaktywnej ankiety na stronie urzędu. Będzie też możliwość wypełnienia papierowego druku. Mieszkańcy mogą je wypełniać w biurze obsługi w urzędzie miasta, w MOSiR-ze oraz w MDK, wszędzie w w godzinach pracy.

W ankiecie pojawią się trzy pytania:

1. Czy jesteś za tym, aby radomszczański Budżet Obywatelski został częściowo przeznaczony na stworzenie „zielonego budżetu”?

2. Czy jesteś za tym, aby budżet w całości przeznaczony był na projekty „zielone”?

3. Czy chcesz, aby budżet pozostał w niezmienionej formie?

Głosowanie potrwa tydzień, a podczas marcowej sesji Rady Miasta radni podejmą decyzję co do kształtu budżetu na przyszły rok.

Jak zapowiedział prezydent, kwota przeznaczona na budżet prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Jeśli mieszkańcy podejmą decyzję o podziale środków, wówczas to radni zdecydują, jaka część zostanie przeznaczona na jego „zieloną” część.

Prezydent przyznał, że w budżecie miasta mogą pojawić się środku na wymiana starych pieców nie spełlniających norm, tzw. kopciuchów.

- Prawdopodobnie w marcu, gdy będziemy wprowadzać nowe środki do budżetu, chciałbym przeznaczyć 300 tys. zł na wymianę pieców, tak jak to było w latach 2017/18, kiedy mieliśmy dofinansowanie z wojewódzkiego funduszu - poinformował. Zgodnie z zapowiedzią dofinansowaniem objętych mogłoby zostać 40 procent inwestycji.