Prezydent Ferenc do mieszkańców: wydam decyzję. Na Bartodziejach będzie gaz

Dział: Tylko u nas
08/09/2020 - 15:54

Dzisiaj w Urzędzie Miasta przed 16 pojawiło się kilkudziesięciu mieszkańców dzielnicy Bartodzieje. Usłyszeli to, co chcieli usłyszeć już dawno: że prezydent wyda decyzję lokalizacyjną. Prawie taką, jaką chcę projektant gazociągu.

IMG 20200908 160428 copy 1024x768 

Prezydent Ferenc zachęcał mieszkańców, żeby zadeklarowali, że się do gazociągu przyłączą. Za rok albo dwa. - A wtedy spółka wykona i tam sięgacze - przekonywał.

Na spotkanie zaprosił ich prezydent Jarosław Ferenc. I oznajmił, że decyzję lokalizacyjną wyda na początku października.

A to oznacza, że nie będzie odwoływał się od rozstrzygnięcia SKO, które zakwestionowała jego wcześniejszą decyzję w sprawie gazowej inwestycji w tej dzielnicy..

Prezydent wydanie decyzji Polskiej Spółce Gazownictwa uzależniał wcześniej od warunku: że spółka wybuduje sięgacze do wszystkich 160 nieruchomości, mimo, że do gazociągu chce się podłączyć na razie 30 rodzin.

PSG odpisała, że nie rozumie tego warunku, bo można to zrobić później, bez niszczenia infrastruktury. A budowa teraz to ogromne koszty. Spółki na nie nie stać. I odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego 

PSG nie będzie musiała robić sięgaczy wszędzie, ale poszła na ustępstwa. Zrobi je do każdej działki przy Wojaka Polskiego, gdzie gazociąg ma iść pod asfaltem, i kilku działek przy Leśmiana, żeby nie kopać jeszcze raz.

Jak powiedział mieszkańcom prezydent, według pism, które dotarły do urzędu ze spółki, inwestycja na Bartodziejach ma zostać zrealizowana w 2021 roku.

Mieszkańcy nie kryli zadziwienia. Oni od Gazowni słyszeli, że gaz będą mieli jeszcze w tym roku.