Pozycjonowanie stron www - na czym polega i jakie przynosi korzyści?

Dział: Aktualności
17/01/2021 - 13:45
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY] Przedsiębiorcy prowadzący swój biznes za pomocą internetu, z pewnością zetknęli się z pojęciem pozycjonowania lub, inaczej mówiąc, SEO (od angielskiego Search Engine Optimatization). Przed rozpoczęciem korzystania z takiej usługi, warto dowiedzieć się, na czym to polega i jakie niesie korzyści. Pomoże to w ustaleniu odpowiedniej strategii, która pozwoli na rozwój firmy.

 

Na czym polega pozycjonowanie stron www?
Najprościej rzecz biorąc, SEO to wszelkie działania podejmowane w celu zapewnienia stronie internetowej lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania. Pozycjonuje się przede wszystkim sklepy internetowe oraz strony www oferujące wszelkiego rodzaju usługi. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by optymalizować pod kątem wyszukiwarek np. blogi.
Pozycja danej witryny na liście wyników zależy od wielu czynników, które bierze pod uwagę algorytm wyszukiwarki. W Polsce największą popularnością cieszy się Google, wybierana przez prawie 93% użytkowników sieci. Dlatego właśnie pod nią należy optymalizować witryny. Optymalizacja strony internetowej polega na uzyskaniu jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce po wpisaniu przez użytkownika konkretnych fraz. Algorytm bierze jednak pod uwagę nie tylko obecność na stronie słów kluczowych. Co ciekawe, Google nie podaje do publicznej wiadomości sposobu działania swojego algorytmu, który w dodatku co jakiś czas się zmienia.
Specjaliści SEO sami szukają rozwiązań pomocnych w uzyskaniu przez stronę lepszej widoczności. Na przeszkodzie stoją nie tylko zmiany wprowadzane w wyszukiwarce, ale też działania konkurencji. Osoba zajmująca się pozycjonowaniem nie może zatem zagwarantować pożądanego rezultatu, jednak dzięki wiedzy i doświadczeniu powinna poprawić widoczność strony.

optymalizacja i pozycjonowanie 

 

Dlaczego warto korzystać z SEO?
Pozycjonowanie stron www niesie ze sobą liczne korzyści dla internetowego biznesu. Najważniejsza z nich to oczywiście dobra pozycja w wynikach wyszukiwania, zwiększająca ruch na stronie. Dzięki temu zyskuje się przewagę nad konkurencją oraz zdobywa potencjalnych klientów. Przeprowadzone badania pokazują, że kolejne strony na liście wyników notują coraz mniej wejść. Dzieje się tak, ponieważ jeśli użytkownik znajdzie odpowiedź na swoje zapytanie już na pierwszej witrynie, zwykle nie szuka dalej. Właściwie dobrane słowa kluczowe pozwolą na dotarcie wprost do grupy docelowej, czyli osób zainteresowanych konkretną usługą lub kupnem danego przedmiotu. Co więcej, obecność na szczycie listy wyszukiwań wpływa na prestiż strony. Użytkownicy traktują takie witryny jako najbardziej wiarygodne i godne zaufania. To wszystko zwiększa prawdopodobieństwo skorzystania z oferty przez odwiedzających.
Działania SEO pozwalają zatem zwiększyć zyski stosunkowo niskim kosztem w porównaniu do tradycyjnych sposobów reklamy. Wypozycjonowanie strony www to długotrwały proces. Rezultaty są zwykle widoczne po kilku do kilkunastu miesiącach. Jeśli jednak działania SEO będą konsekwentnie kontynuowane, uda się nie tylko zdobyć, ale i utrzymać wysoką pozycję w wyszukiwarce.


Artykuł przygotowany we współpracy z Artefakt.pl