Powiat radomszczański w czerwonej strefie. Nowe obostrzenia w walce z Covid-19

Dział: Aktualności
15/10/2020 - 17:44

- Nie ma dla rządu nic ważniejszego niż zapewnić bezpieczeństwo - rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową Mateusz Morawiecki.

 covid 19 5070658 1280

Nie całkowity lockdown, ale szereg obostrzeń, których muszą przestrzegać wszystkich. To droga, którą wybrał rząd w celu ograniczneia rosnącej liczby zakażeń.

Podstawowe zalecenia - zostań w domu, nie wychodź jeśli nie musisz. Jeśli możesz, pracuj zdalnie. Mobilność według badań jest główną przyczyną rosnącej krzywej. Kontakty społeczne wróciły do poziomu sprzed pandemii.

Od soboty 17 października w całej Polsce w strefie czerwonej znajdzie się kolejnych 152 powiaty. W województwie łódzkim będą to: bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice.

Wprowadzone zostaną nowe obostrzenia.

W strefie czerwonej: w sklepach ograniczenie liczby klientów do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji wesel czy konsolacji, zgromadzenia do 10 osób, szkoły ponadpodstawowe przechodzą w tryb zdalny, transport publiczny do 50 proc. miejsc siedzących, maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych w kościołach, baseny i siłownie zamknięte, imprezy kulturalne do 25 proc. udziału publiczności.

W strefie żółtej: działalność gastronimiczna w godz. 6-21, poza tymi godzinami tylko posiłki na wynos, w transporcie publicznym tylko 50 proc. miejsc siedzących lub do 30 proc. wszystkich miejsc, od 19 października w imprezach takich jak wesela czy konsolacje będzie mogło wziąć udział 25 osób, zgromadzenia publiczne do 25 osób, szkoły ponapodstawowe przechodzą w tryb nauczania hybrydowego, wydarzenia sportowe bez udziały publiczności, zawieszona jest działalność basenów i siłowni.