Po co wsi Koło Gospodyń Wiejskich? Bo jest potrzebne jej mieszkańcom

Dział: Aktualności
16/10/2020 - 08:10

W gminie Gidle, jako chyba jedynej gminie w powiecie, nie istniało do tej pory Koło Gospodyń Wiejskich. W końcu 1 września udało się je powołać w sołectwie Gowarzów.

Gowarzów

(Marek Wojciechowski)

Dlaczego? Skąd pomysł?

- Pewnym bodźcem był fakt możliwości pozyskania pieniędzy na działalność koła. Chodziło także o chęć bliższego poznania swoich sąsiadów i spędzania z nimi wspólnie czasu – mówi Marek Wojciechowski, gowarzowski sołtys i pomysłodawca powstania koła.

To właśnie on zmobilizował mieszkańców do jego utworzenia. Już pierwszego dnia zapisów na liście pojawiło się kilkanaście osób. To był dobry znak dla tej inicjatywy. Funkcjonowanie w założeniu miało na celu podkreślenie tożsamości i indywidualności mieszkańców wsi. W perspektywie istniała możliwość wydobycia z ludzi zamieszkujących naszą wieś tkwiącego w nich potencjału społecznego. Przecież to właśnie oni przed wielu laty własnymi rękami, często we własnym zakresie przyczynili się do budowy stojącej do dziś świetlicy! Koncepcja się zarysowała, ale nieustannie pojawiają się nowe pomysły. 

- Wiemy, że wspólnie możemy zrealizować wiele projektów. Także tych, z którymi przyjdą do nas mieszkańcy. Nasza inicjatywa po prostu nie mogła się nie udać. W pierwszych krokach nazwaliśmy nasze koło nazwą naszej miejscowości, żeby nie przekombinować. Zawiązaliśmy komitet, który następnie powołał zarząd koła – opowiada sołtys.

Przyszedł czas na urzędowe załatwienie sprawy. Konieczne było zgłoszenie koła do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Później jeszcze skarbówka i bank.
- Nie poszło jak z płatka, bo przyszło nam działać w trudnych czasach epidemii. Ale udało się. Koło Gospodyń Wiejskich Gowarzów zostało wpisane do krajowego rejestru kół. Wkrótce złożyliśmy wniosek o dotację do rozpoczęcia działalności – mówi Marek.
Siedzibą KGW Gowarzów stała się remiza. Ta sama, którą budowali mieszkańcy pół wieku temu,
W ostatnim czasie udało się już powołać do istnienia warsztaty szydełkowania. Dla niektórych z jest to pasją, na którą przez wiele lat nie było czasu. Niestety, wiele z pomysłów, które pojawiły się na forum Koła musi poczekać na lepsze czasy – bez pandemii.