Park Świętojański: zamiast fety na otwarcie remont chodnika. I przegląd drzew

Dział: Aktualności
09/08/2019 - 10:40

Miał być piknik i koncert, zamiast tego miasto 50.000 zł wyda na remont jeszcze jednego chodnika w parku Świętojańskim. I trzeba jeszcze przyjrzeć się drzewom

 drzewo park swietojanski

Dobiega końca rewaloryzacja drugiej części parku Świętojańskiego. Nowe alejki, nowe ławki i oświetlenie, multimedialna fontanna i całkowicie przebudowany plac zabaw, który trzeba już było naprawiać. Niedawno na jedną z zabawek spadł konar odłamany podczas burzy. Wielu mieszkańców zaczęło pytać, czy dzieci będą bezpieczne, kiedy plac zabaw zostanie oficjalnie otwarty. W Urzędzie Miasta powiedziano nam, że park podlega ochronie konserwatorskiej. Z tego powodu konieczna jest wizyta konserwatora. Kiedy już przyjedzie do Radomska, zapadnie decyzja, czy trzeba wykonać dodatkową ekspertyzę dendrologiczną.

Ta byłaby trzecia. Pierwsza została przygotowana przez firmę z Wrocławia, w 2015 roku. Jak się dowiedzieliśmy, drzewo, z którego odłamał się konar, zostało tam pomylone, wskazano, że w tym miejscu rośnie inny gatunek. Zresztą to nie jedyna pomyłka w tym dokumencie. Fachowcy z Wrocławia ocenili stan drzewa jako dobry, nie zagrażający bezpieczeństwu.

Miasto zleciło jeszcze jedną ekspertyzę. Dendrolog określił stan także tego konkretnego drzewa i wskazał, jakie zabieg pielęgnacyjne powinny zostać wykonane, żeby było bezpieczne. Takich prac nie wykonano. Za to postąpiono zgodnie z wrocławskimi wytycznymi i wycięto zdrowe i bezpieczne drzewa, które miały tego pecha, że w ich miejscu projektant zaplanował nowe zabawki dla dzieci. Jeszcze przed wycinką najcenniejszych drzew pytaliśmy w urzędzie, czy nie da się tego uniknąć. Powiedziano nam, że planu zmienić nie można.

Urzędnicy część dotacji na rewitalizację tej części parku zaplanowal na uroczystą fetę na otwarcie. Miały być plakaty i koncert. Wczoraj podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w Starostwie Powiatowym, radni przegłosowali przesunięcie tych 50.000 zł na cele inwestycyjne, ponieważ Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi powiedział, że tych pieniędzy wydać na otwarcie nie można.

Dzisiaj na stronie internetowej urzędu pojawiała się informacja o tym na co te pieniądze wydane. "Projekt II etapu Rewaloryzacji Parku Świętojańskiego zawierał środki finansowe na promocję inwestycji w kwocie 50 tysięcy złotych, które miały zostać przeznaczone na m.in. na publikacje prasowe czy ogłoszenia w mediach. Po korekcie środki te przeznaczone zostaną na remont alei łączącej miejski plac targowy oraz Miejski Dom Kultury." - brzmi.