Pan Marek: podzielcie się. Stwórzmy radomszczan portret własny

Dział: Aktualności
22/05/2020 - 07:44

- Przeglądając stare rodzinne albumy zadałem sobie pytanie: czy warto może zwrócić się do mieszkańców Radomska o przekazywanie skanów ze starych fotografii lub udostępnienie tych fotografii celem ich zeskanowania? Oczywiście z opisami, jeśli to możliwe - napisał do nas pan Marek.

 podwórko Marek Błachowicz

(fot. Marek Błachowicz)

- Myślę, że w wielu starych albumach rodzinnych zwarta historia miasta i jego mieszkańców. A którą jednocześnie tracimy wraz z bezpowrotnym odchodzeniem osób. Dziś technologia pozwala nam gromadzić i korygować czytelność starych fotografii. Może warto taką akcję prowadzić np. pod hasłem „Radomszczan portret własny”. A może nawet nie jest to sprawa szlachetnych zamiarów, a obowiązek? Na przykład Muzeum Regionalnego? Pamiętam też, że prof. Sankowski zbierał stare fotografie i ja przekazałem mu fotografie mojego pradziadka, powstańca 1863 roku - czytamy w mailu.

Pan Marek dodaje, że jego pomysł to sposób na budowę tożsamości miasta, które ma swoich bohaterów, co powinno znaleźć wyraz w nazwach ulic i skwerów. - Może zamiast np. ławeczki Reymonta powinna być ławeczka Sankowskiego? - zastanawia się. I dodaje, że jako mały chłopiec wraz z kolegami często buszował na strych jednego ze starych domów przy ul. Wilsona. - Znajdowaliśmy tam stare fotografie, opaski, czapki, szable, zegary, podobno nawet z okresu powstania 1863 roku. Potem dom rozebrano, a myśmy się rozjechali po całym świecie.