„...pamięć dziejów narodu krwią pisana” - projektu FIK w MDK

Dział: Imprezy
08/09/2019 - 12:46

Dzisiaj w Miejskim Domu Kultury odbyła się premiera filmu, który 18 osób stworzyło w ramach projektu Fundacji Inicjatyw Kulturalnych „...pamięć dziejów narodu krwią pisana”

fik 1

Za reżyserię, scenariusz i animację trwającego 10 minut filmu odpowiedzialni są: Karolina Ciupińska, Swiatosław Dowhaluk, Mikołaj Halszka, Dominik Jabłecki, Marcin Jabłecki, Anna Kimel, Julia Kościołek, Maksymilian Kubanik, Barbara Listwan, Zuzanna Listwan, Oliwia Łyczkowska, Magdalena Marzec, Miłosz Mielczarek, Michał Natkańczyk, Hanna Przygodzińska, Tymoteusz Sowiński, Krzysztof Stawowski i Florentyna Więcek.

fik1 1

Projekt FIK zyskał dofinansowanie w konkursie Muzeum Historii Polski w Warszawie, które już po raz jedenasty wsparło fundacje, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury i muzea z całej Polski. W tym roku wpłynęło blisko 715 wniosków, z czego dofinansowanie uzyskały 133 projekty. 

„...pamięć dziejów narodu krwią pisana” to inicjatywa historyczno-edukacyjna realizowana przez młodych radomszczan. Głównym celem było upamiętnienie wybranych faktów i postaci z historii Radomska, z okresu II wojny światowej. W projekt zaangażowana była 18-osoba grupa w wieku od 5 do 18 lat. 

fik2 1

Zorganizowane zostały warsztaty historyczne, filmowe oraz animacji poklatkowej. Te pierwsze poprowadzili Agnieszka Kuligowska i Artur Szponder. Te drugie Tomasz Zawadzki i Marta Renik, a filmowe Katarzyna Zawadzka i Sebastian Pierzchalski. 

(fot. Sebastian Pierzchalski, MDK Radomsko)