Od przyszłego tygodnia na A1 odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie? Sprawdźcie

Dział: Tylko u nas
11/01/2021 - 10:53
Odcinkowy pomiar prędkości jest skuteczniejszy, niż fotoradary. Mierzy bowiem prędkość pojazdu na wynaczonym odcinku. System automatycznie odczytuje tablice rejestracyjne i oblicza czas potrzebny na przejazd danym odcinkiem. Takie urządzenia zamontowano na autostradzie A1. Już niebawem zaczną działać, a wtedy biada kierowcom z "ciężką nogą". Posypią się mandaty za przekroczenie prędkości. 

Urządzenia do pomiaru prędkości będą zlokalizowane na odcinkach "A", czyli od węzła Tuszyn do Piotrkowa Trybunalskiego i na odcinku od Kamieńska, aż do obwodnicy Częstochowy. Pierwszy z nich będzie liczył około 16 km. Drugi zaś, dłuższy, około 40 km. 

 Przyrzad cecha 5

(Fot.Główny Urząd Miar)

Urządzenia zostały już zamontowane. Ale jeszcze nie dokonują pomiarów. 

- My, to co deklarowaliśmy, zrobiliśmy w terminie, czyli jeszcze w grudniu. Teraz trzeba je skalibrować. To wymaga kilku przejazdów odcinkiem w jedną i drugą stronę. Trzeba sprawdzić, jak działają, jak odczytują. Po tym procesie Urząd Miar zatwierdza urządzenia - mówi Maciej Zalewski, rzecznik GDDKiA w Łodzi. 

[CZYTAJ] Uwaga! Zamknięte zostaną trzy obiekty na nowej autostradzie A1

Wówczas urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zostają dopuszczone do użytku. 

- Myślę, że urządzenia zaczną mierzyć prędkość już prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia. Po kalibracji i legalizacji - wyjaśnia rzecznik GDDKiA. 

Na wskazanych odcinkach dopuszczalna prędkość nie ulegnie zmianie: nadal kierowcy będą musieli przestrzegać ograniczenia do 70 km/h.