O smogu w podstawówce przy Reja. Jak sobie z nim radzić?

Dział: Aktualności
08/02/2019 - 08:07

Ulica Reja to jedna z tych, gdzie normy pyłów PM10 i PM2.5 są przekraczane bardzo często i bardzo często nawet o ponad 1000 procent. Pracownicy PGK spotkali się z uczniami tamtejszej podstawówki

PGK PSP8.JPG

Pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej byli w szkole w poniedziałek 4 i piątek 5 lutego. Dzieci z PSP nr 8 przy Reja są narażone na wdychanie smogu, pobnieważ to część miasta, w której przeważa buddownictwo jednorodzinne. A to oznacza ogrzewanie domów przez ich właścicieli, nie zawsze w sposób właściwy. Tzw. niska emisja, wegiel złej jakości, źle spalany, albo i śmieci wrzucane do pieca, i mamy to co mamy. Dzisiaj rano w tym rejonie norma PM 2.5  przekroczona była o 300 procent, PM10 o prawie 250.

 Jak można przeczytać na stronie internetowej spółki PGK, tematem prelekcji w Ósemce było m.in.  zapobieganie smogowi i wskazówki jak radzić sobie, gdy dopuszczalne zawartości szkodliwych pyłów w powietrzu są przekroczone, oraz, że jakość powietrza w okolicach tej szkoły jest często zła, uczniowie więc byli bardzo zainteresowani tematem.

Na stronie PGK można też znaleźć odnośnik dostrony Airly, gdzie na bieżąco można sprawdzać jakość powietrza w mieście. Polecamy także aplikację na telefon, można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Play i AppStore. I maseczki antysmogowe. Coraz więcej radomszczan z nich korzysta. To podstawowy sposób ochrony przed smogiem. (fot. PGK Radomsko)