Nie dajcie się, jesteśmy z wami. 250 osób na wiecu poparcia dla nauczycieli w Radomsku

Dział: Aktualności
12/04/2019 - 19:56

Media

To była błyskawicznie zorganizowana manifestacja. Pomysł pojawił się w południe w mediach społecznościowych, a w piątek o godz. 19 na placu 3 Maja zjawiło się ponad 250 osób, rodziców, uczniów i nauczycieli. (Według naszych wyliczeń. Według innych było nawet 350 osób). Wyrazili swoje poparcie dla strajkujących. - Zamknijcie oczy na hejt w internecie, otwórzcie swoje serca - mówi uczestnicy do nauczycieli.

- Zabraliśmy się tutaj, aby wesprzeć naszych nauczycieli. Zorganizowałam to wydarzenie, ponieważ pamiętam moich własnych nauczycieli ze szkoły podstawowej i średniej, wszyscy byli wspaniali i serdeczni. Jesteśmy w bardzo trudnym momencie. Tylko razem można osiągnać sukces. Wszyscy wiemy, jaki mamy ogromny deficyt społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Bardzo często nadużywamy słowa Polska, ale nie używamy słowa wspólnota. Teraz jest ten historyczny moment, gdy nauczyciele walczą nie po jakieś przysłowiowe tysiąc złotych, ale o godność i prestiż swojego zawodu - mówiła organizatorka wiecu Małgorzata Ptak. - Jesteśmy z wami.

- Będziemy strajkować do skutku - mówił Waldemar Nita, nauczyciel z Drzewniaka. - Jesteśmy gotowi, by stracić tę groszową pensję, myślę, że niewiele to zmieni. To jest specyficzny zawód i specyficzni ludzie. Nie wszyscy są złoci i cudowni, ale wszyscy mają skrzywienie - są skrupulatni i uczciwi do granic. Nie trzeba ich pilnować, doglądać, motywować. Robią to, bo tacy są, bo wybrali ten zawód w większości świadomie. Jeżeli ich zabraknie, to jest groźba, że następców nie będzie.

Nauczyciele strajkują od poniedziałku. W powiecie strajkuje większość placówek, kilka się wycofało. W Radomsku wszystkie. Nauczyciele domagają się 30 proc. podwyżki. Rząd zgadza się na 15 proc.