Miejscy radni KO: wyższe stawki dla strażaków i mniejsze podatki dla przedsiębiorców

Dział: Aktualności
09/06/2021 - 08:47
Miejscy radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali dwa projekty uchwał, i mają nadzieję, że jeszcze w czerwcu uda się je przyjąć na sesji. Pierwsza dotyczy strażaków ochotników, druga przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez Covid-19.

Jak informuje na swoim profilu facebookowym radny Łukasz Więcek oba projekty zostaną przekazane nowemu przewodniczącemu rady miasta, Tadeuszowi Kubakowi z PiS.

Pierwszy projekt dotyczy podniesienia stawek ekwiwalentu dla strażaków ochotników.

- Zakłada zmianę stawki ekwiwalentu z 19 na 23 zł za akcję oraz z 10 na 13 zł za szkolenia. Stawki nie były zmieniane od 2017 roku. W tym czasie tzw. najniższa krajowa wzrosła o ponad 30 proc. Praca druhów jest bezcenna ponieważ często ratuje zdrowie i życie mieszkańców Radomska, jednocześnie strażacy narażają swoje zdrowie biorąc udział w niebezpiecznych akcjach - pisze Więcek.

[CZYTAJ] Klincz w szczepieniach. „To jest właśnie polskie poczucie sprawiedliwości"

radni KO

(Fot. Facebook Łukasz Więcek)

Drugi projekt to zmiany uchwały dotyczącej zwolnień z podatku od nieruchomości firm zamkniętych z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. - Miasto przyjęło uchwałę w tej sprawie w marcu tego roku, ale dotyczyła ona tylko pięciu branż. Nasz projekt rozszerza listę kodów PKD do ponad 60 wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju jako najbardziej poszkodowane. Są to mikroprzedsiębiorstwa, więc uchwała nie wywoła znaczących skutków finansowych. Podnosząc stawki podatków w grudniu 2020 r. obiecaliśmy, że kwota około 500.000 zł wróci do przedsiębiorców w formie ulgi. Na razie wróciła tylko nieznaczna część tej kwoty - czytamy we wpisie radnego.

Slider