Michał Koski wygrywa apelację z Wiesławą Janosik. Nie zniesławił burmistrz Przedborza

Dział: Aktualności
14/05/2021 - 12:41
Dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim podtrzymany został wyrok uniewinniający powiatowego radnego Prawa i Sprawiedliwości Michała Koskiego, którego burmistrz Przedborza Wiesława Janosik oskarżyła o zniesławienie podczas kampanii wyborczej.

Tej kampanii, w której Wiesława Janosik starła się z Renatą Koską, matką Michała Koskiego, kandydatką PiS-u do fotela burmistrza w Przedborzu.

Pierwszy wyrok zapadł przed sądem w Radomsku w lutym tego roku. Sąd uznał, że obecna burmistrz nie ma dowodów na to, że Koski popełnił przestępstwo z art. 212 par. 1 Kodeksu Karnego. O co poszło?

W kampanii wyborczej na burmistrza Przedborza w 2019 roku obie kandydatki się nie oszczędzały. Janosik była popierana przez byłego burmistrza Miłosza Naczyńskiego, który stracił stanowisko po prawomocnym wyroku. Koska była kandydatką Prawa i Sprawiedliwość. Jak to w kampanii, były hasła, spotkania, banery i ulotki. Treścią tych ostatnich poczuła się dotknięta Wiesława Janosik, która pozwała Koskiego, jako tego, który je kolportował w Przedborzu i gminie.

Michał Koski w lutym w rozmowie z Gazetą przyznał, że takie ulotki istniały, że krytykowano w nich byłego burmistrza i popieraną przez niego kandydatkę. - Ja ich nie roznosiłem - stwierdził.

[CZYTAJ] Michał Koski (PiS) uniewinniony. Nie zniesławił burmistrz Wiesławy Janosik

 Wiesława Janosik małe

 

Jeszcze w kampanii wyborczej mąż Wiesławy Janosik założył radnemu sprawę, ale sąd uznał, że nie można jej rozpatrywać w trybie wyborczym, bo nie były podpisane.

W 2020 ruszył proces z prywatnego aktu oskarżenia, jeden wytoczyła mu obecna burmistrz, drugi, taki sam, były burmistrz. Ten drugi jeszcze się nie skończył.

Wiesława Janosik zażądała przeprosin na Facebooku i wpłaty 2000 zł na PCPR w Radomsku. Sąd uznał, że treści w ulotce to opinie, a nie fakty. Wiesława Janosik jest osobą publiczną i musi liczyć się z krytyką. - Niewinny - brzmiał wyrok.

W apelacji pełnomocnik burmistrz domagał się uchylenia wyroku z Radomska i ponownego rozpatrzenia sprawy. Apelacja została w całości odrzucona.

A piotrkowski sąd w uzasadnieniu ustnym stwierdził, że treści zawarte w ulotce, napisano tam m.in., że Wiesława Janosik będzie marionetką w rękach byłego burmistrza, to nie fakty, tylko opinie, których nie można zweryfikować na zasadzie prawda - fałsz. Burmistrz Janosik podnosiła, że pracuje w samorządzie 40 lat, i ulotki wyrządziły jej wielką krzywdę. Sąd stwierdził, że z tak dużym doświadczeniem powinna zdawać sobie sprawę z tego, że podlega krytyce opinii publicznej. Do zniesławienia więc nie doszło.

Slider