Miasto wybuduje dwa bloki przy Starowiejskiej. Dostało 3 mln dotacji

Dział: Aktualności
21/04/2021 - 13:17
Miasto dostało 3 mln zł dofinansowania do budowy tanich mieszkań. Dwa bloki powstaną przy ul. Starowiejskiej do 2023 roku. Powstanie tam około 80 mieszkań.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) to program, który pozwala osobom, których nie stać na zakup własnych czterech kątów, wynająć w przystępnej cenie mieszkanie. A po 15 latach je wykupić. Lokale buduje gmina.

175883953 299577268272192 3277498335904103045 n 1

W środę na konferencji prasowej w urzędzie miasta wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra poinformował, że Radomsko dostało 3 mln złotych dotacji. To 60 procent kosztów inwestycji. Pozostałe pieniądze będą pochodzić z wkładu mieszkaniowego przyszłych lokatorów oraz z kredytu.

- 10 procent wartości inwestycji sfinansuje Krajowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa. Do 35 procent będzie stanowił grant z funduszu dopłat. Kolejne 15 procent to partycypacja przyszłych mieszkańców, który daje gwarancję dojścia do własności. A reszta to kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, bez marży. Są to najtańsze pieniądze na rynku - mówił Michał Sroka, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Spółka, która w porozumieniu z samorządami zbuduje i wynajmie mieszkania, powstanie w maju. W czerwcu rozpocznie działalność. Na podstawie uchwał gmin, wejdzie do niej dziewięć samorządów z województwa łódzkiego.

[CZYTAJ] Przedbórz: zapalił się lokal, w którym znajdowały się automaty do gier

Pierwsze dwa bloki w Radomsku powstaną przy ulicy Starowiejskiej 3A. Działka pod planowaną budowę jest już uzbrojona w media. Posiada dostęp do sieci wodociągowej, gazowej i elektrycznej.
Pomiędzy budynkami zaplanowano przestrzeń rekreacyjną. - Powstanie tam plac zabaw dla dzieci i parkingi - informuje prezydent miasta Jarosław Ferenc.

Na razie nie są znane kryteria, według których przyznawane będą mieszkania. Ustali je rada miasta.
- Na pewno będą obowiązywały jakieś przynajmniej minimalne warunki. Jedno mieszkanie powinno trafić do osoby powyżej 60. roku życia. Powinny się tam znaleźć także mieszkania dla rodzin z dziećmi. Ale o tym zdecyduje Rada Miejska po dyskusji o kryteriach. Podjęta zostanie uchwała. Na pewno chcielibyśmy mieć tam rodziny młode - mówi Jarosław Ferenc.

Slider