Miasto nie chce kupić społecznej lodówki. Wniosek radnego przepadł

Dział: Aktualności
17/02/2021 - 11:37
Radosław Rączowski, miejski radny, idąc za ideą pomocy najbardziej potrzebującym, która jest realizowana już w innych miastach, wnioskował do urzędu o ustawienie w Radomsku społecznych lodówek. Wniosek odrzucono, jako niecelowy. 

W styczniu radny złożył wniosek do Urzędu Miasta, w którym postulował zakup przez miasto społecznej lodówki i zamontowanie jej przy budynku dzielnicowych na ul. Reymonta, w pobliżu siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Miałaby ona pełnić rolę pośredniczącą między mieszkańcami, którzy umieszczaliby w niej nadmiar żywności, którą zakupili, a potrzebującymi. 

Lodówka społeczna to przeszklona chłodnia, do której mogą trafiać pełnowartościowe artykuły spożywcze. Zdarza się, że podczas zakupów "zaszalejemy" i zakupimy zbyt dużo produktów żywnościowych. Aby się nie zmarnowały, mogłyby znaleźć anonimowych konsumentów. Właśnie poprzez lodówkę. 

 bottles 1868175 1920

W społecznej lodówce można zostawić żywność dla potrzebujących. Każdy może przyjść po nią w dzień i w nocy. Fot. Pixabay

Podobne urządzenia funkcjonują już w kilku miastach w Polsce. Nawet całkiem blisko, np. w Zgierzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, czy też w Łodzi. 

Na wniosek Radosława Rączkowskiego prezydent Jarosław Ferenc odpowiedział, że miasto wykonuje wystarczającą ilość działan na rzecz osób potrzebujących. W piśmie do radnego wymieniono: ciepłe posiłki wydawane osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym (od poniedziałku do piątku), trzy razy w tygodniu zapewnienie tym osobom chleba i produktów do chleba, comiesięczne wydawanie produktów z Banku Żywności 1000 osobom oraz pomoc charytatywną PCK.

Wskazano zatem, że "celowość nabycia społecznej lodówki dla mieszkańców Radomska nie jest niezbędna".