„Masz krew na rękach”. Kolejny dzień protestów pod biurem poseł Milczanowskiej

Dział: Aktualności
24/10/2020 - 19:43
W sobotę wieczorem pod biurem poselskim Anny Milczanowskiej (PiS) przy pl. 3 Maja znów pojawiły się znicze. Zostawiono też wieszaki oraz kartkę „Masz krew na rękach”

W całym kraju trwają protesty przeciw zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Tylko razem nie zrobili tego posłowie, ale przejęty przez Prawo i Sprawiedliwość Trybunał Konstytucyjny. W czwartek rozpatrywał wniosek ponad 100 posłów i uznał, że aborcja z powodu ciężkich wad płodu jest niezgodna z konstytucją. To oznacza, że dziś w Polsce możliwa jest aborcja tylko wtedy, gdy pochodzi z przestępstwa (gwałt, kazirodztwo), bądź zagrożone jest życie matki.

Protesty przeciw tej decyzji trwają od czwartku. Także w Radomsku. W czwartek wieczorem pod biurem poseł Milczanowskiej pojawiły się dwa pierwsze znicze. W piątek, zachęceni przez Dagmarę Rydlik i Pawła Grzywacza, pojawiło się na pl. 3 Maja ponad stu radomszczan, którzy ustawili kilkadziesiąt zniczy, w proteście pod hasłem „Pogrzeb praw kobiet”.

W sobotę radomszczanie też ustawiali znicze. Pojawiły się także wieszaki i kartka z hasłem „Masz krew na rękach”. To nawiązanie do pierwszej połowy XX wieku, gdy wieszak był narzędziem najczęściej używanym do przeprowadzenia aborcji w tak zwanym „podziemiu”. Czyli nielegalnej.

ZNICZE 1

Znicze ustawione w sobotę