Marek Rząsowski: KO wzywa do wycofania Samorządowej Karty Praw Rodziny

Dział: Aktualności
10/09/2021 - 11:00
Wczoraj przed Urzędem Marszałkowskim w Łodzi samorządowcy Koalicji Obywatelskiej podpisali deklarację wzywającą radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego do wycofania się z uchwały zatwierdzającą Samorządową Kartę Praw Rodzin. Był wśród nich radomszczanin Marek Rząsowski, radny KO w radzie powiatu radomszczańskiego.

Według radnych KO zatwierdzona w styczniu 2020 roku przez łódzki sejmik Samorządowa Karta Praw  Rodzin wprowadza taką definicje rodziny, która dyskryminuje rodziny niepełne. Zwracają także uwagę, że po zatwierdzeniu Karty Rodzin nie poszły za tym żadne transfery finansowe na ich rzecz, nie uruchomiono żadnych specjalnych projektów. Według Koalicji Obywatelskiej Karta Rodziny w tej formie jest zagrożeniem dla blisko 10 mld zł, które województwo może otrzymać z Unii Europejskiej.

W weekend informowaliśmy, że Komisja Europejska wysłała pismo do marszałka sejmiku woj. łódzkiego Grzegorz Schreibera, w którym napisała, że wstrzyma wypłatę środków z Regionalnych Programów Operacyjnych do czasu, aż sejmik nie wycofa się z uchwały anty LGBT. Pismo dostali także marszałkowie czterech innych województw, które takie uchwały przyjęły.

Pismo do Marszałka Schreibera podpisane jest przez Normundsa Popensa, zastępcę dyrektora generalnego departamentu polityki regionalnej Komisji Europejskiej. Informuje on, że 14 lipca KE wszczęła postępowanie wobec Polski związane z uchwałami anty-LGBT. W piśmie napisano: „Działania władz regionalnych, które przyjęły deklaracje, nazywające społeczność LGBTIQ ideologią i ogłaszające swoje województwa miejscami nieprzyjaznymi osobom LGBTIQ, poddają w wątpliwość ich zdolność do utrzymania podstawowej zasady braku dyskryminacji we wdrażaniu projektów ESIF" (Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne).

Popens informuje także, że zgodnie art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, KE wstrzyma wypłatę środków do Regionalnych Programów Operacyjnych. Zachęca też do podjęcia działań naprawczych. Czas na uchylenie tych uchwał mija 15 września.

deklaracja

Slider