Kościół obchodzi dzisiaj Środę Popielcową. To pierwszy dzień Wielkiego Postu

Dział: Aktualności
17/02/2021 - 13:26
Zgodnie z tradycją w Środę Popielcową w Kościele święci się popiół, którym następnie posypuje się głowy na znak wejścia na drogę nawrócenia.

W tym roku z uwagi na warunki związane z pandemią zmianie uległ obrzęd posypania głów popiołem.

[CZYTAJ] Miasto nie chce kupić społecznej lodówki. Wniosek radnego Rączkowskiego przepadł

Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub “Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

Następnie kapłan dezynfekuje ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.

 great post 4808863 1920

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia. Fot. Pixabay. 

W Środę Popielcową wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Zatem - zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego - można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta.

W tym dniu wierni nie mają obowiązku uczestniczyć w Eucharystii. Wielu jednak udaje się w Popielec na Mszę świętą.