[KORONAWIRUS] NFZ: testy dla pacjentów i personelu każdego szpitala w Polsce

Dział: Aktualności
04/04/2020 - 17:31

- Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 - informuje Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Koszty testów pokryje NFZ - dodaje.

 laboratorium

(fot. Pixabay)

Dzisiaj wprowadzono nowelizację zarządzenia prezesa Funduszu w tej sprawie.

Nowe przepisy mówią, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w kraju. Pobrane do badań wymazy ze trafią do wskazanych laboratoriów, a szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć jego koszt z NFZ.

- To fundamentalna zmiana - mówi Adam Niedzielski, prezes Funduszu. - Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju.

W województwie łódzkim w ostatnich dniach marca diagności laboratoryjni w 3 laboratoriach w Łodzi wykonywali dziennie od 290 dp 588 testów. 2 kwietnia wykonano 343 testy.