[KORONAWIRUS] Mąż jest w kwarantannie, a ja mogę wychodzić z domu. Naprawdę?

Dział: Aktualności
24/03/2020 - 13:07

Zadzwoniła do nas Czytelniczka, której mąż został objęty domową kwarantanną. Przez dwa tygodnie nie wolno mu opuszczać miejsca zamieszkania. Za złamanie tej zasady grozi kara 30 tys. zł. Ona jednak może swobodnie wychodzić kiedy chce.

wirus maska

(fot. Pixabay)

- Czy to właściwe? - zastanawia się radomszczanka. - Przecież mam kontakt z mężem. Wydawało mi się, że w takiej sytuacji reszta rodziny mieszkająca w tym samym mieszkaniu także powinna zostać objęta kwarantanną. Zadzwoniłam do naszego Sanepidu i zapytałam czy ja mogę wychodzić. Usłyszałam, że mogę. Nie rozumiem tego.

O tę sytuację pytamy rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, Zbigniewa Solarza. Odpowiada, że nie dzieje się nic złego ani dziwnego. - O tym kto zostanie objęty kwarantanną decyduje inspektor sanitarny. Rozumiem, że ta pani kontaktowała się z Sanepidem i tam powiedziano jej, że nie jest objęta kwarantanną, to wszystko jest w porządku. To inspektorzy mają wszystkie informacje na temat sytuacji i podejmują decyzje.

Rzecznik wyjaśnia, że zwłaszcza jeśli chodzi o osoby wracające zza granicy i objęte obowiązkową kwarantanną, to nie dotyczy ona członków ich rodzin. Za to należy w miarę możliwości zachować środki ostrożności.

- Najlepiej, oczywiście w zależności od możliwości, osoba poddana kwarantannie powinna przebywać w innym pokoju, powinno się unikać z nią kontaktu, dezynfekować klamki czy używać osobnego zestawu naczyń. Taki podwyższony reżim sanitarny - dodaje Zbigniew Solorz.