[KAMPANIA] KO: 98-procentowe dopłaty do wymiany pieców, edukacja i rolnictwo

Dział: Aktualności
05/09/2019 - 17:24

Media

Koalicja Obywatelska przedstawiła w czwartek na konferencji prasowej kandydatów do Sejmu z powiatu radomszczańskiego. Startują Magdalena Spólnicka (miejsce 2.), Roman Janiec (miejsce 9.) i Jan Kowalczyk (miejsce 16.)

Spólnicka jest szefową powiatowych i miejskich struktur Platformy Obywatelskiej, była przez dwie kadencje radną miejską. Jest wiceliderką listy KO w okręgu piotrkowskim, na liście kandydatów do Sejmu znajduje się na Cezarym Grabarczykiem, byłym ministrem sprawiedliwości i infrastruktury. Ona też pierwsza opowiedziała o swoim programie.

- Uważam, że Koalicja Obywatelska i polska polityka potrzebuje nowych twarzy i potrzebuje filozofii samorządowców - mówiła. - Ja jestem samorządowcem i jestem społecznikiem, wiem, że ludzi trzeba słuchać, bo Polacy wiedzą, jak powinna wyglądać Polska. Czuję się rzecznikiem miast powiatowych. Polska to nie tylko Warszawa i Łódź, ale też Radomsko, Tomaszów, Skierniewice, Rawa, Opoczno. Mniejsze miasta to nie jest Polska B, to jest Polska z krwi i kości.

P1340438

Spólnicka przedstawiły swoje pomysły. Chce przekonać do 98-procentowego dofinansowania do wymiany pieców, uruchomienia rządowego programu rozbudowy sieci ciepłowniczej oraz do podwyższenia nakładów służbę zdrowia. Mówiła też o ekologii: - Chcę, żeby zmieniła się filozofia dotycząca ochrony środowiska. Żeby ministerstwo eksploatacji środowisko zamieniło się w ministerstwo ochrony środowiska.

Roman Janiec, startujący z miejsca 9., chciałby skupić się na edukacji. - Znam doskonale problemy związane z polską oświatą, jestem od 25 lat zawodowo z nią związany, byłem nauczycielem, jestem dyrektorem szkoły - mówił. - Znam doskonale problemy leżące na styku oświaty i samorządów. Żyjemy mocno komentowaną reformą oświaty, która jest reformą straconych szans. Ona jest niewłaściwie poprowadzona przede wszystkim dlatego, że nie wykorzystano szansy, by szkoła w końcu odpowiadała wyzwaniom współczesności. Mam wrażenie, że polska szkoła utknęła gdzieś latach 60.

Z miejsca 16. na liście Koalicji Obywatelskiej stratuje Jan Kowalczyk. On chciałby się skupić w Sejmie na sprawach wsi