Jutro wybieramy prezydenta: można zabrać swój długopis. Dla bezpieczeństwa

Dział: Aktualności
27/06/2020 - 10:37

Dzisiaj i jutro do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. O godz. 7 rano otwarte zostaną lokale wyborcze. Przypominamy zasady, bo w tym roku są trochę inne niż zwykle. Przez epidemię koronawirusa.

 głosowanie

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 28 czerwca, w lokalach wyborczych czynnych od godz. 7 do 21. W lokalach obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa. Nie wolno zapomnieć dowodu osobistego, ale to oczywiste. W tym wyborach trzeba zasłonić usta i nos maseczką, warto o niej pamiętać, bo inaczej nie zostaniemu wpuszczeni do lokalu. I trzeba również utrzymywać 1,5 metra odstępu.

Komisja wyborcza może poprosić nas o chwilowe odsłonięcie twarzy, żeby upewnić się, że my to my. Potem otrzymamy kartę do głosowania, na której znajdzie się 11 nazwisk. 

Kandydaci w kolejności alfabetycznej: Robert Biedroń - Wiosna, Krzysztof Bosak Konfederacja Wolność i Niepodległość, Andrzej Duda - Prawo i Sprawiedliwość, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak - Federacja dla Rzeczpospolitej, Władysław Kosiniak-Kamysz - Polskie Stronnictwo Ludowe, Mirosław Piotrowski - Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski - Platforma Obywatelska, Waldemar Witkowski - Unia Pracy, Stanisław Żółtek - Kongres Nowej Prawicy.

Wybieramy jedno nazwisko, stawiając przy wybranym kandydacie znak x w kratce obok jego nazwiska. Skreślenia możemy dokonać długopisem, który będzie dostępny w lokalu i ma być dezynfekowany po każdym użyciu. Można też zabrać własny długopis. 

Te wybory będą się odbywać także w systemie korespondencyjnym. Kto wybrał taką opcję musiał zgłosić chęć otrzymania pakietu wyborczego. Koperta z kartą do głosowania i oświadczeniem o udziale w wyborach prezydenckich powinna już trafić do jego skrzynki pocztowej. Po oddaniu głosu będzie można zaklejoną kopertę oddać w lokalu wyborczym lub wrzucić do skrzynki pocztowej.