Jeszcze jeden strajk w szkołach? Tym razem uczniów. 15 marca

Dział: Aktualności
07/03/2019 - 08:56

Akcja jest międzynarodowa, wymyślona przez 15-letnią Szwedkę Gretę Thunberg. Od kilku miesięcy w każdy piątek opuszcza szkołę. To jej protest przeciw bierności rządów w sprawie zmian klimatycznych. Akcja się rozrasta. 15 marca w wielu państwach odbędzie się Młodzieżowy Strajk Szkolny. U nas też.

Do akcji przyłączają się uczniowie w całej Polsce. Oprócz wagarów, uczniowie planują też akcje, na przykład w Warszawie będzie marsz protestacyjny, w Katowicach demonstracja na rynku, w Świdnicy na ulicach.

Nad przystąpieniem do protestu zastanawiają się także uczniowie radomszczańskich szkół, między innymi liceów. - Rozmawialiśmy o tym w klasie, musimy to jakoś opanować organizacyjne - mówią Gazecie.

STRAJK MLODZIEZOWY

Wydarzenia związane w Młodzieżowym Strajkiem Szkolnym w kilkunastu polskich miastach utworzono na Facebooku. Tam można znaleźć niezbędne informacje.

Według prognoz klimatologów do 2030 roku średnia temperatura na Ziemi wzrośnie o 1,5 stopnia w stosunku do poziomu ery przedprzemysłowej. To spowoduje m.in. fale upałów, niedobory wody, utratę prawie wszystkich raf koralowych, spadek produkcji żywności, wzrost światowego poziomu morza. Przy wzroście temperatury o 2 stopnie (ok. 2050 r.), upały będą zabójcze dla ludzi i zwierząt (45-46 stopni).

Radomsko jest na 25 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie.