Jeśli masz być na kwarantannie albo w izolacji Sanepid zadzwoni z nowego numeru

Dział: Aktualności
17/11/2020 - 07:48
Znów będzie to wiadomość automatyczna, ale tym razem z nowego numeru telefonu, który uruchomiono w tym tygodniu - 22 25 71 145. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej musisz zadzwonić na infolinię pod numer - 22 25 00 115.

Taki telefon odbiorą osoby, które znajdą się bazie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski). Trafiają tam nazwiska osób, u których potwierdzono zakażenie Covid-19, te informacje wprowadzają laboratoria wykonujące testy, oraz powracające z zagranicy, ich nazwiska wpisuje Straż Graniczna.

sanepid Radomsko tabliczka

Kolejna zmiana to zniesienie obowiązku wystawiania decyzji o kwarantannie czy izolacji w formie papierowej, a osoby z bliskiego kontaktu zakażony może teraz zgłosić przez internet na stronie https://gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne.

System EWP jest połączony z ZUS-em, dzięki czemu osoby pozostające w kwarantannie nie muszą już przedstawiać pracodawcy dokumentu, który wystawiał do tej pory Sanepid.

[CZYTAJ] Radomsko i powiat: zmarły trzy osoby zakażone Covid-19 [Raport koronawirusowy]

Powstał SEPIS, system informatyczny do obsługi Inspekcji Sanitarnej, który ma odciążyć pracowników sanepidu od wykonywania czynności, które zajmowały im bardzo dużo czasu.