In vitro w Radomsku: wóz albo przewóz. Głosowanie już w środę

Dział: Aktualności
07/06/2020 - 11:01

To już w środę. Rok po złożeniu 1700 podpisów mieszkańców Radomska, rada miasta będzie głosować gminny program dofinansowania in vitro. Wynik nie jest przesądzony.

Zaczęło się w marcu 2019 roku. Na konferencji prasowej na pl. 3 Maja grupa radomszczanek (Magdalena Spólnicka, Dagmara Rydlik, Agnieszka Skura-Garbaciak, Ewa Drzazga, Iga Borowiecka-Grzywacz, Justyna Siewior-Starczyk) ogłosiła, że rozpoczyna zbiórkę podpisów pod wnioskiem o uruchomienie w Radomsku samorządowego programu dofinansowania in vitro. Wcześniej program ogólnopolski finansowało państwo, rząd Prawa i Sprawiedliwości się z niego wycofał. Zadanie zaczęły przejmować samorządy.

Radomszczański program ma kosztować 100 tys. zł rocznie i zakłada na początek dofinansowanie dla 20 par na poziomie 5000 zł. Ma wspomóc dzietność, która jest w mieście dramatycznie niska.

W ciągu kilku tygodni inicjatorki zabrały 1700 podpisów. Wniosek wraz z podpisami złożono na ręce przewodniczącego rady miasta Rafała Dębskiego. W maju ubiegłego roku zajęli się nim radni. Już na komisji było gorąco, część radnych kręciła nosem, że podpisów jest „dużo i niedużo”.

in vitro podpisy

Na sesji Magdalena Spólnicka w emocjonalnym przemówieniu przekonywała radę, że taki program jest potrzebny:

- Szczęście nowych rodziców jest ważniejsze niż wszystko inne, o czym do tej pory na tej sali decydowaliście. Tutaj, dzisiaj, jest wasz najważniejszych sprawdzian. Sprawdzian z odwagi, zrozumienia i empatii - mówiła.

Radni zobowiązali prezydenta Jarosława Ferenca do przygotowania programu. Ktoś wysłał do wojewody wniosek, by sprawdził legalność uchwały rady, ten nie dopatrzył się nieprawidłowości.

Potem przez wiele miesięcy nic się nie działo. Podczas kampanii do parlamentu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przywiozła do Radomska tamtejszy program, który miasto miała zaadoptować na radomszczańskie warunki. Pojawiały się nieoficjalnie kolejne terminy, kiedy program trafi na sesję. Grudzień, luty, marzec... W końcu epidemia koronawirusa zawiesiła wszelkie działania.

Czy radni przegłosują w środę program? W mieście wciąż jest koalicja RdR-Wspólny Samorząd-Koalicja Obywatelska. Gminny program in vitro wpisany jest do umowy koalicyjnej, więc przynajmniej teoretycznie koalicja powinna być za. Wiadomo, że radni Koalicji poprą uchwałę. Jak zagłosują Wspólny Samorząd i Razem dla Radomska? Nie wiadomo. Na przykład jeszcze w październiku 2019 radny RdR Radosław Rączkowski w programie „Potyczki” deklarował, że poprze uchwałę. Gdy pytaliśmy go o to samo kilka tygodni temu, był już mniej konkretny. Mówił:

„Radny podejmuje decyzje zgodnie ze swoim sumieniem, a nie jakiekolwiek, ukierunkowane przez kogokolwiek. Jeżeli ten radny reprezentuje dalej to środowisko i decyzje podjęte są zgodne z jego sumieniem i wolą wyborców, to go wybierają w następnej kadencji. Ja funkcjonuję w realu i zagłosuję w realu, zgodnie ze swoim sumieniem. Proszę poczekać na głosowanie. Jak mówiła moja babcia: doczeka się świeczka wieczora.”

Sesja rady miasta rozpocznie się w środę o godz. 9. Radni spotkają się w sali obrad przy ul. Tysiąclecia. Program in vitro jest w punkcie drugim. Sesja będzie transmitowana.