In vitro w Radomsku coraz bliżej. Komisja rady miasta za. Ale było burzliwie

Dział: Aktualności
20/05/2019 - 10:12

Gorąca dyskusja na komisji skarg, wniosków i petycji rady miasta. Dziś rozpatrywany był wniosek mieszkańców o uruchomienie w Radomsku samorządowego programu dofinansowania in vitro. Komisja wniosek zaaprobowała. W przyszłym tygodniu zajmą się nim radni.

Pod petycją w sprawie uruchomienia w mieście programu podpisało się 1700 osób. Podpisy na ulicach miasta zbierały mieszkanki. Dziś zostały zaproszone na komisję.

- Jesteśmy tu po to, aby poprosić was, radnych, o przychylenie się do wniosku - mówiła Magdalena Spólnicka. - On jest konsekwencją wielu tygodni dyskusji, ale też potrzeby wsparcia przez samorządy par, które borykają się z problemem bezpłodności.

in vitro 4

Spólnicka przypomniała, że w Polsce przez trzy lata funkcjonował rządowy program dofinansowania in vitro. W jego wyniku urodziło się ponad 21 tys. dzieci. Skorzystało z niego 19 tys par.

- Samorządy nie mogą zamykać oczu na ten problem i uważam, że powinniśmy posłuchać głosu mieszkańców - mówiła Spólnicka.

Radny Bartłomiej Biskup (PiS) zwrócił uwagę, że na listach, według jego obserwacji, co najmniej 1/3 podpisów nie złożyli mieszkańcy miasta. Brakuje też pełnych danych.

Według radnego Radosława Rączkowskiego 1700 podpisów to dużo i niedużo. - To zaledwie 5 procent mieszkańców. Miasto ani radni nie dysponują swoimi pieniędzmi. Temat in vitro budzi w skali kraju kontrowersje. Uważam, że powinniśmy przeprowadzić konsultacje społeczne i taki wniosek formalny chciałbym złożyć - mówił.

Dagmara Rydlik, jedna z inicjatorek petycji, odpowiedziała, że rolą osób rządzących, czy w kraju czy w samorządzie, jest pomoc mieszkańcom. Nawet jednej osobie.

Prezydent Ferenc stwierdził: - Dyskusja dopiero się rozpoczyna. Ja jestem organem wykonawczym. Co rada miejska uchwali, to będę realizował. Nie chciałbym się wypowiadać za siebie. 1700 podpisów to jest dużo. To imponująca liczba i nie można wobec niej przejść obojętnie.

Komisja w głosowaniu zaakceptowała wniosek. Za głosował Piotr Lisowski i Dorota Sujka (Koalicja Obywatelska), przeciw był Bartłomiej Biskup (PiS), wstrzymał się Radosław Rączkowski (RdR)