Firma z Częstochowy wybuduje światła na skrzyżowaniu Tysiąclecia i Prymasa Wyszyńskiego

Dział: Aktualności
27/01/2020 - 18:42

To jedna z najdłużej planowanych i realizowanych inwestycji drogowych w mieście. To jedno z najsłynniejszych skrzyżowań, na których dochodzi do największej liczby kolizji. Powodem prawie zawsze jest wymuszenie pierwszeństwa. Czy sygnalizacja świetlna spowoduje, że policyjne statystyki przestaną się zapełniać? Taki jest planowany

 kolizja prymasa wyszynskiego tysiaclecia

(Jedna z kolizji na tym skrzyżowaniu)

Dzwon, tak kierowców mówią o zderzeniu, w którym nie ma rannych, kończy się na niegroźnych otarciach i zgniecionych blachach. Takich kolizji na tym skrzyżowaniu co roku jest bardzo dużo. Dochodzi do nich zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy skręt w lewo w Tysiąclecia, nieważne czy z jednej czy z drugiej strony Prymasa Wyszyńskiego, graniczy z cudem. Co jakiś któryś z kierowców oczekujący na kawałek wolnego miejsca podejmuje niewłaściwą decyzję, źle ocenia prędkość jadących Tysiąclecia, czyli główną drogą, i znów trzeba wzywać policję.

Radni obu samorządów, miejscy, bo Tysiąclecia to droga miejska, i powiatowi – Prymasa Wyszyńskiego powiatowa, miesiącami toczyli dyskusje - rondo czy światła. Co lepsze, skuteczniejsze, tańsze, a tak w ogóle to rondo się tam nie zmieści, jak to nie zmieści, nie trzeba robić ogromnego itd. Argumentów całe mnóstwo, decyzji brak. A w międzyczasie kolejne kolizje i pytanie mieszkańców: kiedy to się skończy? Bo nie pomagają migające STOP-y, czy linie na jezdni. Zawsze znajdzie się ktoś, kto myśli, że zdąży, a potem mu się nie udaje.

W końcu jednak radni, jedni i drudzy, doszli do wniosku, że zamiast 3 mln na rondo lepiej wydać 300 tys. zł na świetlną sygnalizację. W Starostwie Powiatowym właśnie rozstrzygnięto przetarg. Wygrała firma Inżyniera Ruchu Drogowego z Częstochowy, która zaproponowała najniższą cenę - 279 tys. 759 zł i 63 gr. Teraz trzeba podpisać umowę, a potem można już montować maszty i sygnalizatory. A potem zgrać je z tymi na skrzyżowaniu z Piastowską tak, żeby ruch odbywał się nie tylko bezpiecznie, ale i płynnie.