[FILM, ZDJĘCIA] Kilkuset uczniów protestowało przeciwko zmianom klimatu

Dział: Aktualności
15/03/2019 - 20:10

Media

Rzadko ogląda się tylu chętnych do udziału w proteście. W strajku uczniów na placu 3 Maja wzięło udział kilkuset, możliwe, że nawet 400, młodych ludzi, którzy nie chcą czekać, aż zmiany klimatyczne wpłyną na ich życie. Chcą, by dorośli w końcu zaczęli coś robić

Zamiast na lekcje przyszli dzisiaj do centrum, żeby pokazać, że nasza planeta, nasze życie i zdrowie, są najważniejsze. Przyłączyli się do ogólnoświatowego strajku uczniów, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi, które mają ogromny wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość.

- Chodzi nam o to, żeby pokazać, że rządy są obojętne na zmiany klimatu i udają, że problem nie istnieje - mówi jedna z organizatorek, uczennica I LO w Radomsku, Hanna Andrysiak. - A tak naprawdę będzie to dotyczyć głównie naszego pokolenia i naszych dzieci. Nie chcemy żyć w takiej przyszłości i chcemy coś z tym zrobić.

- Zebraliśmy się, jak widać sporą grupą, żeby pokazać, że młodzieży zależy na klimacie, że nie jest obojętna wobec tego co dzieje się w Polsce, ale także w Europie i na świecie - dodał jej kolega Ksawery Olczyk z II LO. - Nie chcemy przez całe nasze dorosłe życie brzmieć tak - powiedział z maseczką na twarzy. - Chcemy normalnie mówić, oddychać i zapewnić to samo naszym dzieciom.

Jak na każdym proteście były przemówienia, było skandowanie haseł, a potem uczestnicy ustawili się wzdłuż ulicy, żeby pokazać się kierowcom. Po kilkunastu minutach przeszli przez centrum dalej skandując hasła.

- I po co to? Jest wiosna, to już nie palą - taki bagatelizujący komentarz można było usłyszeć z ust dorosłej kobiety przechodzącej obok protestującej młodzieży. Na szczęście tylko jeden taki.