[FILM] Rodziny zastępcze chciały podwyżki do 3.000 zł. Dostaną 2.850

Dział: Aktualności
12/03/2019 - 14:33

Media

W powiecie mamy 10 rodzin zastępczych. Od kwietnia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Kiedy poprosili o podwyżkę usłyszeli, że to niemożliwe. Jednak ostatecznie udało się zawrzeć finansowy kompromis

Kilka tygodni temu, podczas sesji rady powiatu 31 stycznia, przedstawiciele rodzin zastępczych zwrócili się do radnych z apelem: wykonujemy bardzo odpowiedzialną pracę, rodzaj misji, a zarabiamy bardzo mało. Chcielibyśy podwyżki. 3.000 zł netto. Wtedy zarząd powiatu odpowiedział: wiemy, doceniamy, ale nie ma na to pieniędzy. Od tamtego czasu udało się jednak znaleźć dodatkowe 46, a w przyszłym roku 55.000 zł, na pwyższe wynagrodzenia. To co prawda nie tyle, ile chcieli zastępczy rodzice, ale kompromis zadowala obie strony.

O szczegółach podwyżek dla 10 rodzin zastępczych, jedna z nich większe wynagrodzenie będzie otrzymywać od lipca, pozostałe od kwietnia, mówiła dzisiaj podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Monika Malcher. Podwyżka uzależniona jest od stażu, który został skrócony z 3 lat do 1 roku, oraz liczby podopiecznych. Po 12 miesiącach rodzinie zastępczej należeć się będzie wynagrodzenie w wysokości 2.850 zł brutto.

Cały zarząd powiatu, na konferencji obecni byli starosta Beata Pokora, wicestarosta Jakub Jędrzejczak i członkowie zarządu Ewa Gajzler i Fabian Zagórowicz, podkreślali, że to wymagająca i bardzo odpowiedzialna praca. Podwyżka była jak najbardziej słuszna, niestety, na taką, jakiej chcieli zastępczy rodzice, powiatu nie stać. Co nie oznacza, że w przyszlym roku wynagrodzenie nie będzie wyższe. Fabian Zagórowicz zapewnił, że w 2020 roku podczas konstruowania budżetu zostanie to wzięte pod uwagę. 

Dyrektor Malcher dodała, że liczba rodzin zastępczych jest wciąż za mała w stosunku do potrzeb, ale żeby zostać zastępczym rodzicem trzeba poczuć rodzaj powołania. Takich osób nie ma wiele. Jedne rodziny powstają, inne przestają istnieć. Liczba 10 w naszym powiecie jest w miarę stała.

Rodzice zastępczy tacy jak pani Wanda Gawron, która pełni taką funkcję już 15 rok, wkrótce zostanie odznaczona podczas gali w Warszawie. Do ministerialnego konkursu została zgłoszona przez radomszczański PCPR. Wybrano pięć rodzin w całym kraju.