Energooszczędne okna PVC - co warto wiedzieć?

Dział: Aktualności
29/01/2020 - 06:31

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY] Okna energooszczędne to już standard w nowoczesnym budownictwie. Wynika to przede wszystkim ze świadomości inwestorów, oczekiwań przyszłych użytkowników, a także z obowiązujących norm prawnych. Podstawowym kryterium jest tu współczynnik przenikania ciepła, norma będąca wypadkową kilku czynników. W tym kontekście jednym z lepszych wyborów są okna PVC, produkt odznaczający się wysokimi parametrami użytkowymi oraz korzystnym stosunkiem ceny do jakości.

 oknapvc

 

Okna PVC – czym się charakteryzują?

 Okna PVC wytwarza się z polichlorku winylu, materiału odznaczającego się bardzo korzystnymi parametrami. Po ogrzaniu do wysokiej temperatury jest on bardzo plastyczny, co pozwala uzyskiwać profile w dowolnych kształtach i wielkościach. Z kolei po wystudzeniu staje się bardzo twardy i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w tym mechaniczne, chemiczne, działanie zmiennych czynników atmosferycznych, a także różnego rodzaju organizmów roślinnych i zwierzęcych, takich jak mchy, glony i inne.

Ponadto, w przeciwieństwie do tradycyjnej stolarki drewnianej, okna PVC są bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych czy renowacyjnych. Wystarczy jedynie od czasu do czasu sprawdzić stan okuć i, jeżeli zaistnieje taka konieczność, naoliwić zawiasy. Również mycie nie nastręcza zbyt wielu problemów. Doskonale sprawdzają się tu wszelkie preparaty do szyb, natomiast profile z powodzeniem można czyścić nawet zwykłym płynem do mycia naczyń. Trzeba jedynie unikać ostrych szmatek i gąbek, gdyż te mogłyby trwale zarysować okna obniżając tym samym ich walory wizualne.

 

Współczynnik przenikania ciepła

 Jeżeli mowa o energooszczędności, najistotniejszą wartością jest współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem Uw. Jego wysokość zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju uszczelek, okuć i klinów izolacyjnych, klasy profili okiennych, obecności lub braku powłok niskoemisyjnych, a także od liczby pakietów szybowych. Odpowiednie połączenie tych elementów pozwala zminimalizować utratę ciepła z pomieszczeń do tego stopnia, że środki zainwestowane w okna szybko się zwracają pod postacią oszczędności na ogrzewaniu. Co niemniej istotne, już obecnie według obowiązujących norm prawnych współczynnik przenikania ciepła w oknach elewacyjnych nie może przekraczać 1,1 dla okien pionowych oraz 1,3 dla okien połaciowych. Ponadto, od stycznia 2021 roku nie będzie mógł przekraczać 0,9, dlatego planując inwestycję budowlaną warto już teraz postawić na stolarkę otworową o lepszych parametrach.

 

Okna PVC – jeden design, różne parametry

 Wiadomo, że wysokiej klasy okna PVC energooszczędne to spory wydatek, dlatego warto podejść do tematu z rozsądkiem. Jak sugeruje przedstawiciel producenta okien Hensfort, zwykle nie wszystkie pomieszczenia w budynku wymagają stolarki okiennej o najwyższym współczynniku przenikania ciepła. W takiej sytuacji bez problemu można zamówić okna PVC o takim samym designie różniące się jedynie parametrami użytkowymi i, rzecz jasna, ceną.

 

Jak montować energooszczędne okna PVC?

 Na koniec warto podkreślić, że nawet najwyższej klasy okna PVC nie spełnią swojego zadania, jeżeli nie zostaną fachowo zamontowane. Chodzi tu zarówno o odpowiednie przygotowanie otworów okiennych, dobór optymalnych dla danego budynku materiałów izolacyjnych, jak i końcowe sprawdzenie poprawności całej instalacji. Mając to na względzie nie ma sensu porywanie się na samodzielny montaż dla zaoszczędzenia kilku złotych, ponieważ najpewniej efektem będzie strata finansowa i, finalnie, konieczność wezwania profesjonalisty.