Działacze Solidarności w hołdzie Powstańcom Warszawskim

Dział: Aktualności
05/08/2020 - 08:31

- Komisja Terenowa Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w Radomsku i Stowarzyszenie Weteranów „Solidarności” 1980-1989 od wielu lat czci Powstańców Warszawy oddając hołd 1 sierpnia każdego roku również tym, którzy spoczęli na cmentarzach w Radomsku - mówi przewodniczącym Stanisław Ciupa. Nie inaczej było w tym roku.

IMG 20200804 125331

- Jednym z odwiedzanych grobów na Nowym Cmentarzu jest miejsce spoczynku śp. Ireny i Zygmunta Szczepańskich, rodziców Grażyny Ciszewskiej z Solidarności w Radomsku, której mama urodzona i wychowana w Warszawie, pomagała Powstańcom jako sanitariuszka - słyszymy od Lecha Ciszewskiego, który także był w sobotę zapalić znicze i złożyć kwiaty. - Ojciec Grażyny Ciszewskiej po ucieczce z przymusowych robót w Niemczech, został złapany i skazany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, a pod koniec wojny przeniesiono go do obozu Buchenwald. Po upadku Powstania Warszawskiego wielu mieszkańców stolicy, w tym mama Grażyny, trafiło na przymusowe roboty do Niemiec. Gdy skończyła się wojna jej rodzice wracając do Polski z Niemiec poznali się i założyli rodzinę - opowiada.

Innym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, któremu radomszczańska Solidarność składa co roku hołd, jest spoczywający na Starym Cmentarzu żołnierz Armii Krajowej Antoni Rakowski, odznaczony Medalem za Warszawę.

- W tym dniu także odwiedzamy groby kolegów z radomszczańskiej Solidarności, m.in. Aleksandra Gaja, Mariana Ciężkiego, wiceprezydenta Radomska i przewodniczącego Rady Miasta, oraz Leszka Głogosza, byłego przewodniczącego Podregionu Radomsko NSZZ Solidarność - wylicza przewodniczący Ciupa.

(fot. Solidarność)