Dendrolog Ernest Rudnicki: przestrzegam mieszkańców przed wejściem do parku Świętojańskiego

Dział: Aktualności
09/08/2019 - 13:36

Ernest Rudnicki, który wykonywał dla miasta ekspertyzę drzew dla miasta, przestrzega: w parku Świętojańskim nadal jest wiele drzew, które zagrażają bezpieczeństwu

park

"W Parku Świętojańskim w Radomsku jest nadal wiele drzew, które zagrażają bezpieczeństwu. Z uwagi na niewykonanie wskazanych w opracowanej przeze mnie ekspertyzie zabiegów, mam poczucie obowiązku przestrzec mieszkańców przed przebywaniem na terenie parku podczas silniejszych podmuchów wiatru do czasu przeprowadzenia koniecznych cięć" - pisze dzisiaj na swoim profilu facebookowym Rudnicki. - "Lipa (nr inwentaryzacjyny 587), od której oderwał się konar, została w skali zdrowotności Pacyniaka i Smólskiego sklasyfikowana w kategorii trzeciej, co przedstawia się następująco: III. Drzewa, z wyraźnymi oznakami zamierania, z ubytkami w pniu i konarach, jak również zaatakowane w znacznym stopniu przez choroby i szkodniki. W opisie wymaganych zabiegów została przeze mnie także wskazana konieczność wykonania chirurgii i założenia wiązania elastycznego pomiędzy konarami, które zapobiegłoby wyłamaniu się jednego z nich" - oświadcza dendrolog.

Jego oświadczenie to reakcja na to, co stało się w niedzielę, kiedy to konar wlasnie tej lipy spadł na plac zabaw i uszkodził jedną z zamontowanych tam zabawek. 

Park nie został jeszcze oddany do użytku mieszkańców.