Decyzja środowiskowa do obwodnicy dopiero w lipcu. Tak zdecydowała GDOŚ

Dział: Aktualności
13/05/2021 - 13:30
"Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie, świat w którym baśń ta dzieje się", w którym ludzie nie mają nic przeciwko budowie drogi, radni nie grają przy tym na polityczny zysk, podejmowane jednogłośnie są decyzje. Aż na koniec powstają obwodnice. Gdzieś może tak, ale nie w Radomsku. O tym, że sprawa jest skomplikowana, wie nawet dziecko mieszkające w mieście, a teraz mówi już o tym Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że istnieje możliwość powstania obwodnicy w 2026 roku. Poseł Anna Milczanowska całkiem niedawno - 30 kwietnia, podczas konferencji prasowej na temat pozyskanych z europejskiego Funduszu Odbudowy środkach, także wyraziła nadzieję, że obwodnica powstanie jak najszybciej. Choć dwa dni wcześniej Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, do którego sprawa trafiła po kolejnym oprotestowaniu decyzji dyrektora regionalnego przez mieszkańców Radomska, powiadomił strony postępowania odwoławczego, że wyznacza nowy termin wydania decyzji na 30 lipca 2021 r.

 Obwodnica 2029 1

Jednak nawet nie biorąc pod uwagę tego, w sumie tego odwlekania, niewielkiego opóźnienia budowy obwodnicy, to pewne jest, że na tym sprawa może się nie zakończyć. Istnieje bowiem możliwość zaskarżenia decyzji dyrektora generalnego do sądu. I w tym przypadku nie pomoże ani minister, ani premier. Bo decydował będzie sąd. A w nim też obowiązują procedury odwoławcze.

[CZYTAJ] GDDKiA: Istnieje szansa, że obwodnica Radomska będzie gotowa w 2026 r. Jeśli...

Gdy w marcu pojawiła się decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi w sprawie budowy obwodnicy miasta, pojawiła się nadzieja, że ta inwestycja jednak - może w odległej przyszłości - jest realna. Jednak miesiąc później, po odwołaniach mieszkańców, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska powiadomił zainteresowane strony, że "sprawa jest skomplikowana" i decyzja zostanie wydana dopiero pod koniec lipca. Zatem budowa wymarzonej przez mieszkańców obwodnicy znów została odwleczona w czasie. Mimo, że w komentarzu do naszego artykułu "Obwodnica 2029" inwestor, czyli GDDKiA poinformowała, że istnieje "realna szansa, że obwodnica Radomska będzie gotowa w 2026 roku, o ile decyzja GDOŚ nie zostanie zaskarżona do sądu." A to znów jest raczej mało realne, bo mieszkańcy zaszli już na drodze sprzeciwu bardzo daleko. I raczej się nie cofną. Jedyne pocieszenie, że przynajmniej miedia mają o czym informować. Lecz wiadomości nie są dobre z punktu widzenia większości radomszczan.

Problem opóźnienia w tej inwestycji podjęli miejscy radni podczas sesji rady, która odbyła się tego samego dnia, gdy zawiadomiono o lipcowym terminie wydania decyzji. Sprawę mieli zgłosić do premiera. Czekają na odzew. 

Slider