Debata: jak pogodzić inwestycje w mieście z dobrem przyrody?

Dział: Tylko u nas
13/02/2020 - 20:41

Młodzieżowa Rada Miasta zorganizowała dzisiaj w MBP debatę, w której wzięło udział sześć osób. Odpowiada na pytania dotyczące drzew i miejskich inwestycji.

 debata drzewa2

Ewa Kuśmierczyk z Radomszczańskiego Alarmu Smogowego, młodzieżowa radna Natalia Michalska, dendrolog Ernest Rudnicki, przewodniczący Rady Miasta Rafał Dębski, prezydent Jarosław Ferenc i wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. Przez prawie dwie godziny rozmawiali o tym, czy można pogodzić kolejne miejskie inwestycje z ograniczeniem wycinki drzew na ich drodze.

Temat drzew w Radomsku wciąż budzi wielkie emocje i kontrowersje. Młodzi radni chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy obie strony mogą spotkać się w połowe tego sporu. Z jednej strony ci, którzy walczą o każde drzewo i protestują za każdym razem, kiedy pojawia się informacja o kolejnej wycince. Ostatni przykład to przebudowa ul. św. Rozalii, gdzie do wycięcia przeznaczono kilkadziesiąt drzew. Prace już się rozpoczęły. Z drugiej urzędnicy, którzy planują inwestycje i mówią, że stare trzeba wyciąć bo droga będzie szersza, a poza tym posadzimy nowe. 

Zapis całej debaty można znaleźć na gazetowym profilu facebookowym: https://www.facebook.com/gazetaradomszczanska/videos/485939482103953/.

Momentami widać było emocje, ale ostatecznie wszyscy doszli do wspólnego wnioski: da się. Potrzebna jest jednak inwetaryzacja drzew w mieście, w Łodzi już taką mają, i wieloletni plan. I współpraca wszystkich stron. Jak będzie, czas pokaże.