Czytelnictwo ma się źle? Statystyki biblioteki w Radomsku mówią coś innego

Dział: Aktualności
08/01/2021 - 08:58
Promocja czytelnictwa jest jednym z ważniejszych kierunków działania bibliotek. I, jak się okazuje w Radomsku, zaangażowanie przynosi efekty. Efekty przynosi także wzmacnianie roli bibliotek, jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. 

W 2020 roku, mimo trudnego czasu panedemii, gdy placówki biblioteczne w całym mieście miały ograniczone możlwości działania, baza cztelników Miejskiej Biblioteki Publicznej wzrosła o ponad 1/5. Zarejestrowano ponad dziewięć tysięcy czytelników. 

mbp filia nr 4 2

Największą grupę korzystających z zasobów bibliotecznych stanowi grupa osób w wieku między 25 a 60 rokiem życia. Jest to niemal połowa, bo stanowi 46 procent wszystkich zarejestrowanych.  To pokazuje że, działalność biblioteki umożliwia optymalną realizację promocji czytelnictwa z korzyścią dla czytelników oraz efektywne wykorzystanie potencjału biblioteki. Promocja polega na aktywnym zaangażowaniu pracowników biblioteki w mediach społecznościowych oraz cyfrowe udostępnianie zbiorów.

[CZYTAJ] Zmarła Ewa Siatkowska, prawnuczka Feliksa Fabianiego, patrona I LO

Czytelnicy chętnie wypożyczają książki także w tradycyjnej formie, stacjonarnie i papierowo. W minionym roku wypożyczono ponad 115 tysięcy pozycji. 

Największym zainteresowaniem cieszyła się literatura piękna dla dorosłych. Wśród wypożyczanych książek 62 procent zajmowała właśnie beletrystyka.

Zainteresowaniem cieszy się także czytelnia radomszczańskiej biblioteki. W ubiegłym roku, mimo panujących obostrzeń i czasowego zamknięcia placówki, z możliwości zapoznania się ze zbiorami na miejscu skorzystało 3 600 osób. Czytelnicy korzystali z niemal 20 tysięcy zbiorów bibliotecznych.