Będzie tak jak chciał prezydent, 60 proc. do wymiany kopciuchów

Dział: Aktualności
22/04/2021 - 09:10
W środę 21 kwietnia w urzędzie miasta odbyło się drugie spotkanie w sprawie prezydenckiego programu „Radomsko bez smogu”, czyli wymiany kopciuchów z dofinansowaniem z budżetu miasta. Jeśli koalicyjni radni zagłosują za, radomszczanie będą mogli na maksymalnie 60 proc. dofinansowania, bo tak zapisano w regulaminie.

Radomszczański Alarm Smogowy w swoim projekcie uchwały zapisał dofinansowanie w wysokości 90 proc., w regulaminie uchwały prezydenta Jarosława Ferenca jest 60 proc., Koalicja Obywatelska chciała 70 proc. I dlatego uchwała nie znalazła się na poprzedniej sesji rady miasta, bo ustalono, że przeprowadzone zostaną konsultacje. I odbyły się dwa spotkania, jedno w zeszłym tygodniu, drugie wczoraj.

[CZYTAJ] Hurra na maturę. O jedną trzecią więcej chętnych do zdawania. Bo być łatwiej

stop smog

W środę odbyło się drugie spotkanie, wysokość dofinansowania nie została podwyższona

Prezydent Ferenc uważa, że mniejsze dofinansowanie to więcej wymienionych pieców, RAS, że większe dofinansowanie to szansa dla najuboższych, których na wymianę nie stać. A z mniejszej kwoty skorzystają ci, którzy mają już lepszy piec i wymienią go na jeszcze lepszy. Bo mają pieniądze na resztę inwestycji. A to właśnie kopciuchy są najbardziej szkodliwe i powodują wielokrotne przekroczenia norm czystości powietrza w Radomsku.

Odbyły się dwa spotkania, ale jak się dowiadujemy, regulamin nie zostanie zmieniony. Radni będą decydować, czy przyjąć 60 proc. A że w mieście jest koalicja, można spodziewać się, że taki właśnie projekt zostanie przegłosowany. W jednym roku miasto ma wyłożyć 1 mln zł na walkę ze smogiem.

Slider