Autostrada A1, odcinek B: cztery kilometry betonowej jezdni do dyspozycji kierowców

Dział: Aktualności
13/05/2021 - 14:53
Jak informuje rzecznik prasowy łódzkiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski: - Kolejne cztery kilometry nowej betonowej jezdni będą mieli od jutra do dyspozycji kierowcy przemierzający budowany odcinek autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Tym samym do siedmiu kilometrów wydłuży się możliwość jazdy po nowej jezdni w ramach budowy odcinka „B”.

I przypomina, że to ostatni fragment budowanej autostrady, gdzie jazda w dalszym ciągu odbywa się jeszcze po starej jezdni, czyli Gierkówce. - Wynika to z faktu, że podpisanie umowy na projekt i budowę tego fragmentu trasy, a w konsekwencji rozpoczęcie prac, nastąpiło najpóźniej, ze wszystkich czterech kontraktów budowy A1 w województwie łódzkim. Różnica w tym przypadku wyniosła 9 miesięcy.

Do dzisiaj na odcinku B kierowcy mogli jechać po nowej nawierzchni przez 4 kilometry od Piotrkowa Trybunalskiego w kierunku Katowic. - Teraz nową jezdnią dojadą od Piotrkowa do Woli Krzysztoporskiej, co oznacza, że jazda po nowej jezdni odbywa się już ponad jedną czwartą długości całego odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk - mówi rzecznik GDDKiA.

[CZYTAJ] Basen w prokuraturze: miasto zarzuca wykonawcy fałszowanie dziennika budowy

a1

(fot. GDDKiA Łódź)

Ruch prowadzony będzie w układzie 1+1, czyli dla każdego kierunku jazdy wyznaczono jeden pas ruchu. Będzie także obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h. - Znacznie poprawi się jednak komfort jazdy. Pomijając fakt, że kierowcy dostaną do dyspozycji jezdnię o równej, gładkiej nawierzchni, każdy z wyznaczonych pasów ruchu ma 4 metry szerokości, co zapewni wygodną i spokojną jazdę, nawet największymi samochodami – mówi Maciej Zalewski i dodaje, że wykonawca zapowiada systematyczne przekazywanie kolejnych betonowych odcinków nowej, wschodniej jezdni. Przekazanie ostatniego ma nastąpić w wakacje. - Tym samym stara, legendarna Gierkówka przejdzie do historii.

Rzecznik przypomina, że przełożenie ruchu na nowy odcinek powinno się zakończyć jutro w godzinach południowych, trzeba więc liczyć się z dodatkowymi utrudnieniami, a nawet z chwilowymi wstrzymaniami ruchu. - Opisywany odcinek można ominąć pokonując trasę Piotrków Trybunalski - Kamieńsk DK 91.

Slider