Arkadiusz Ciach: znów wygrałem. Na apelację czekałem dwa lata

Dział: Aktualności
19/04/2021 - 13:01
Arkadiusz Ciach to były policjant, a obecnie powiatowy radny Lewicy. W listopadzie zeszłego roku wygrał pierwszą sprawę dotyczącą jego policyjnej emerytury zmniejszonej na podstawie ustawy dezubekizacyjnej. Teraz Wygrywa po raz drugi, a MSWiA jest mu winne kolejne pieniądze.

Jak mówi Gazecie Arkadiusz Ciach, właśnie otrzymał wyrok warszawskiego sądu apelacyjnego, na który czekał dwa lata. - Dwa lata trwa wyznaczenie terminu, bo wszystkie sprawy dotyczące emerytur policjantów trafiają właśnie tam. Naczekałem się, ale warto było. Wygrałem.

Były radomszczański policjant sądził się z Zakładem Emerytalno-Rentowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wygrał w pierwszej instancji, ale dyrektor odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Wyrok z 6 kwietnia brzmi: apelację oddala.

Jak zawsze chodzi o pieniądze. Jak wyjaśnia Arkadiusz Ciach, pobierał już kilka lat emeryturę, kiedy została ona zmniejszona o 400 zł. - Bo dwa razy z policji odchodziłem i dwa razy wracałem - mówi Gazecie. - Nie wiedzieli, które odejście zaliczyć do emerytury. Oczywiście od decyzji o zmniejszeniu emerytury się odwołałem i poszedłem do sądu.

[CZYTAJ] Stary basen zostanie? Radny Rączkowski: niech radni głosują na sesji

ciach sesja

Arkadiusz Ciach jest szefem Nowej Lewicy w Radomsku i powiecie

- Zaczęło się natychmiast, jak PiS objął władzę, wtedy moja emerytura została zmniejszona - zaznacza Ciach. - Jak widać, wszystko trwało aż sześć lat - dodaje.

Pierwszy wyrok zapadł w październiku 2018. I był dla Ciacha korzystny. Teraz, po apelacji, jego emerytura zostanie wyrównana.

To nie jedyna sprawa sądowa dotycząca policyjnej emerytury radnego. W listopadzie zeszłego roku Sąd Apelacyjny w Łodzi orzekł prawomocnie, że Arkadiusz Ciach nie pracował w służbach bezpieczeństwa PRL i nie podlega ustawie dezubekizacyjnej. Państwo musiał mu wyrównać obniżoną emeryturę za cztery lata i wypłacić odsetki.

Ustawa dezubekizacyjna weszła w życie 1 października 2017 roku iobniżyła świadczenia emerytalne 55 tysiącom funkcjonariuszy służb mundurowych. Powodem miała być praca „na rzecz totalitarnego państwa”. Eemeryturę Ciacha obniżono na skutek wnioski Instytutu Pamięci Narodowej.

Slider