27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dział: Aktualności
27/01/2021 - 10:42
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu będą miały przede wszystkim wirtualny charakter. Wiele organizacji i instytucji kultury przygotowało także specjalne materiały edukacyjne poświęcone temu zagadnieniu, z których mogą skorzystać uczniowie i nauczycie.

 W tym dniu warto przypomnieć sobie historię rodzinnego Radomska. 7 stycznia 1943 r. zakończyła się rozpoczęta w październiku 1942 r. likwidacja getta w Radomsku. Mniejszość żydowska zamieszkująca Radomsko została praktycznie całkowicie zlikwidowana.

729x308

Łódzki oddział IPN przygotował na Facebooku publikację filmu dokumentalnego o niemieckim obozie pracy dla dzieci znajdującego się przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W tym roku mija 78 lat od powstania tego miejsca, do którego trafiło ok. 3 tys. dzieci! Niestety, Facebook początkowo zablokował promocję filmu, uznając, że film ma charakter polityczny. 

 Jednak dzięki zaangażowaniu wielu osób i mediów serwis odblokował film.

[CZYTAJ] Drewniany kościół w Rzejowicach powstał na początku XVIII wieku