18. tom "Zeszytów Radomszczańskich" na 15. jubileusz PTH

Dział: Aktualności
24/11/2020 - 10:54
Na początku grudnia ukaże się 18. tom „Zeszytów Radomszczańskich”. Publikacja wychodzi na jubileusz 15-lecia PTH w Radomsku. W tomie znajdzie się opracowanie przygotowane na 100-lecie Bitwy Warszawskiej Andrzeja Grochowalskiego, wymieniające nazwiska ponad 600 uczestników walk o polskie granice z lat 1918-1920.

W tym roku przepada też setna rocznica powstania pierwszej gazety lokalnej w naszym mieście. Zagadnienia prasy lokalnej dotyczą opracowania Tomasza Nowaka, Grzegorza Drzewowskiego, Pawła Kaliszczak, Józefa Medwida, Anety Jędrzejczyk i Pawła Dudka. A poza tym artykuły ujmujące temat walk w okolicach Radomska w początkowym okresie I wojny światowej, autorstwa Krzysztofa Ormana, kaplicy grobowej Kamockich w Kletni Tomasza Kuźnickiego oraz wspomnienie Małgorzaty Ściegiennej, dotyczący jej wuja, Jerzego Kwaśniewskiego, mieszkającego przed wojną w Radomsku.

 ZR.XVIII. okladka

- Publikacja ukazała się dzięki wsparciu miasta Radomska, Starostwa Powiatowego w Radomsku, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, dotacji Zarządu Głównego PTH z odpisów z
1%, Gminy Sulmierzyce oraz ES Banku Banku Spółdzielczego - wymienia prezes radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. - Książkę będzie można otrzymać bezpłatnie - dodaje. Miłośnikom historii nie trzeba przypominać, że wszystkie egzemplarze rozchodzą się natychmiasy i jeśli ktoś zaśpi, może liczyć tylko na dodruk.

[CZYTAJ] Raz sztyletem, raz siekierą. Życie kryminalne przedwojennego Radomska [Historia]

- W związku z panującą sytuacją epidemiczną nie odbędzie się otwarta promocja - przypomina Tomasz Nowak. - Decyzją władz państwowych zamknięte są biblioteki i muzea, niemożliwe jest więc, póki co, osobiste odbieranie książki w muzeum. O możliwości odebrania książki będziemy informować w mediach.