Targowica: handlarze chcieli wjechać, usłyszeli, że w soboty nie wolno

Dział: Tylko u nas
23/01/2021 - 12:05
- Nie wiemy, dlaczego nas nie wpuszczono - mówią handlujący na miejskiej Targowicy, którzy dzisiaj ustawili się na chodniku. - Takie zasady obowiązują już od dwóch lat - przypomina wiceprezes TBS-u, spółki, która Targowicą zarządza, Magdalena Stępień. 

Dzisiaj rano odebraliśmy kilka telefonów od handlujących, którzy skarżyli się, że nie zostali wpuszczeni na teren Targowicy, mimo że sobota to też dzień targowy. Przypominają, że w czwartek byli, nie mieli problemów z wjazdem na miejsca, za które płacą rezerwację. Dodają, że dzisiaj też chcieli zarobić parę złotych, w końcu w czasach pandemii liczy się każdy przychód, ale od osoby pobierającej opłaty mieli usłyszeć, że prezydent Targowicę na soboty zamknął.

targowica kolejka

Targowica czynna jest w czwartki i w niedziele.

- Płacimy rezerwację, co do soboty, to w styczniu i lutym nie, takie są decyzje - słyszymy w rozmowach. - Jednak umowa było taka, że do tej pory kto jednak w soboty chciał choć trochę zarobić to mógł wjechać, płacił normalną opłatę targową. A dzisiaj nagle nie. Nie rozumiemy tego. Ludzie stanęli wzdłuż chodnika, bo co mieli zrobić? Kto i dlaczego podejmuje takie decyzje? - pytają.

Prezes Magdalena Stępień odpowiada, że o tym, że w styczniu i lutym handel w soboty nie jest możliwy handlujący wiedzą od dawna, od dwóch lat obowiązują takie zasady. - W soboty handlujących było zawsze bardzo mało, zaledwie kilku, a plac musi być zawsze odpowiednio przygotowany. To są określone koszty. Teraz też trwa usuwanie lodu, żeby przygotować miejsca na jutrzejszy handel. Chodzi o bezpieczeństwo.

Co do tego, że ktoś handlował jednak w soboty, odpowiada: - Być może ktoś wjeżdżał na własną odpowiedzialność, a wtedy była pobierana opłata, ale nie było to zgodne z zasadami. Tak jak dzisiejszy handle na chodniku, o którym wiem, a który jest zakazany. To już jednak kwestia policji, nie spółki – dodaje.

Na koniec wiceprezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego mówi, że handel w soboty wróci na ogólnych zasadach w marcu.

[CZYTAJ] Praca dla swoich: „Żeby dostać robotę w samorządzie, ktoś cię musi wprowadzić"